وال استریت ژورنال: آمریکا برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی ایران اعلام آمادگی کرد

ادامه تحریمهای متعلق به نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و حمایت از تروریسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از «منابع آگاه» از گام‌های رو به جلو در مذاکرات ایران وآمریکا نوشته که قرار است طی آن واشینگتن برای نجات برجام آمادگی خود را برای کاهش تحریم‌های نفتی و مالی اعلام کرده است.

اما بنا به این گزارش، به رغم پیشرفت صورت گرفته در مذاکرات وین، دیپلمات های ارشد هشدار دادند که هفته‌ها مذاکره دشوار درباره توافق هسته ای 2015 در انتظار است و این پیشرفت شکننده است.

مذاکرات وین به دلیل افزایش فشارهای داخلی در واشنگتن و تهران و امتناع هيئت ایرانی از دیدار مستقیم با ایالات متحده پیچیده‌تر شده است.

مقامات ارشد دو کشور این هفته در وین مذاکرات 5 روزه کمسیون مشترک برجام را به پایان رساندند و هیئت ها قبل از شروع مذاکرات در هفته آینده به پایتختهای خود برای مشاوره بازگشتند.

به گزارش «وال استریت ژورنال» مذاکره‌کنندگان می‌گویند پیشرفت در گفتگو پس از آن حاصل شد که هیئت آمریکایی به وضوح از کاهش تحریم هایی که واشینگتن آماده لغو آن است سخن گفت.

دو منبع مظلع از سیر مذاکرات گفته‌اند که ایالات متحده برای لغو تحریم های بانک مرکزی ایران، شرکت های نفتی و بسیاری از بخش های عمده اقتصادی از جمله فولاد، آلومینیوم و غیره اعلام آمادگی کرده است.

بنا به این گزارش، دو طرف در مورد درخواست ایران مبنی بر حذف سپاه پاسداران از لیست گروه‌های تروریستی خارجی، اختلاف نظر دارند. منابع آگاه به این موضوع اظهار داشتند که ایالات متحده در حال حاضر به فکر لغو تحریم‌های مرتبط با حمایت از تروریسم در خصوص سپاه پاسداران نیست.

تحریم‌ها ابزار کلیدی

با این حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان نگرانی عمیق از رفتار حکومت ایران تاکید کرد که تحریم‌ها ابزار کلیدی برای پاسخگو کردن آن است و تحریم‌های متعلق به نقض حقوق بشر، برنامه موشکی و حمایت از تروریسم ادامه خواهد داشت.
پرایس شامگاه چهارشنبه 1اردیبهشت با اشاره به طولانی‌بودن راه مذاکرات با ایران، درباره مذاکرات وین گفت: «نشانه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات وجود داشته اما من نمی‌خواهم درباره آنها بزرگ‌نمایی کنم.»
او با اعلام آمادگی آمریکا در برداشتن تحریم‌های «ناسازگار» با برجام، اظهار داشت: «ماهیت دقیق تحریم‌ها و گام‌های دقیق، موضوعاتی هستند که در کارگروه دوم درباره آنها در حال مذاکره هستیم و نمی‌خواهم در مورد آنها به طور علنی چیزی بگویم.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد تاثیر تحریم‌ها بر ایران گفت: «آمریکا همچنان از ابزار کلیدی تحریم‌ها جهت پاسخگو کردن ایران در رابطه با نقض حقوق بشر، برنامه موشک‌های بالستیک و موضوع حمایت از تروریسم استفاده می‌کند.»
پرایس ادامه داد: «ما اختلاف نظر و نگرانی عمیقی درباره ایران داریم. ما می‌کوشیم ایران را به دلیل مسائلی چون‌ نقض حقوق بشر، برنامه موشکی، حمایت از تروریسم و حمایت از گروه‌های نیابتی پاسخگو کنیم.»

نید پرایس
نید پرایس

بازگشت به تعهدات در مقابل رفع تحریم‌ها

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا چهارشنبه 1 اردیبهشت نیز در گفت‌وگو با شبکه «سی ان ان» پیرامون مذاکرات هسته‌ای در وین تصریح کرد: «این مذاکرات به صورت غیر‌مستقیم برگزار می‌شود یعنی آمریکا و ایران بر سر یک میز مذاکره نمی‌کنند. قدرتهای جهانی وشرکای ما با ایرانی‌ها مذاکره می‌کنند که چه محدودیت‌های هسته‌ای را باید بپذیرند و در مقابل چه تحریم‌هایی رفع خواهد شد.»
سالیوان با تاکید بر این که آمریکا پیش از اطمینان از بازگشت ایران به برجام هیچ حرکت در خصوص «محتوا و مواد مذاکرات» نخواهد کرد، افزود: « دو مساله اینجا وجود دارد. یکی مواد و محتوای مذاکرات و دیگری ترتیب زمانی اقدامات است. در خصوص مواد و محتوای مذاکرات موضوع این است که کدام تحریمها باید رفع شود و ایران با نظر به عدول از تعهدات برجامی‌اش باید چه محدودیت‌هایی را اجرا کند.»
گفتنی است که دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در چارچوب کمیسیون مشترک برجام میان ایران و کشورهای 1+4 سه‌شنبه 31فروردین دروین پایان یافت و قرار است هفته آینده دور جدید مذاکرات برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید