آمریکا، بنیاد تعاون سپاه و 10 مقام نظامی-امنیتی ایران را تحریم کرد

آنتونی بلینکن:تحریم‌های جدید آمریکا در هماهنگی با بریتانیا و اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران اعمال می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم 10 فرد و نهاد رژیم جمهوری اسلامی از جمله بنیاد تعاون سپاه پاسداران که در سرکوب معترضان ضد‌حکومتی در ایران نقش دارند، خبر داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا، دوشنبه 3 بهمن، در بیانیه‌ای اعلام کرد که بنیاد تعاون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به‌عنوان یک مجموعه اقتصادی که از سوی مقامات ارشد سپاه برای مدیریت سرمایه‌گذاری‌ها و حضور در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران تاسیس شده و فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و سرکوب‌گرانه این سازمان نظامی را تامین مالی می‌کند، تحریم کرده است.

همچنین، پنج نفر از اعضای هیئت مدیره بنیاد تعاون سپاه، معاون وزیر اطلاعات و امنیت و 4 فرمانده ارشد سپاه در سطح ملی و استانی نیز دوشنبه در لیست سیاه تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.

بنا بر بیانیه دولت آمریکا، این اقدام تحت نظر نهادهای حقوق‌بشری و در هماهنگی با بریتانیا و اتحادیه اروپا، «ستون اقتصادی کلیدی سپاه پاسداران را هدف قرار می‌دهد، که بخش عمده‌ای از سرکوب وحشیانه رژیم» علیه مردم معترض ایران را از نظر مالی تامین می‌کند.

اسامی افراد تحریم شده به شرح زیر اعلام شده است:

علی‌اصغر نوروزی، رئیس هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه

امین طباطبایی، نایب رئیس بنیاد تعاون سپاه

احمدی کریمی، یحیی علاالدینی، جمال بابامرادی، اعضای هیات مدیره بنیاد تعاون سپاه

محمد نظرعظیمی، فرمانده سپاه در استان‌های غرب ایران و معاون او، کوروش آسیابانی، فرمانده سپاه در کرمانشاه

مجتبی فدا، فرمانده سپاه در اصفهان

حسین تناور، فرمانده لشکر 17 سپاه در قم

ناصر راشدی، معاون وزیر اطلاعات که پیش‌تر رئیس او، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی نیز تحریم شده است.

همزمان با اعلام این اسامی، برایان ای. نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، نیز در این بیانیه گفت: «ایالات متحده همچنان متعهد به حمایت از مردم ایران در مطالبات آن‌ها برای حقوق بشر و دیگر آزادی‌های اساسی است. ما به همراه شرکای خود، تا زمانی که رژیم ایران بر خشونت، محاکمه‌های ساختگی، اعدام معترضان و سایر ابزارها برای سرکوب مردم خود تکیه کند، به پاسخگو کردن آن ادامه خواهیم داد.»

همزمان با این تحریم‌ها، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز گفته است: «در کنار مردم ایران که با شجاعت از حقوق بنیادین خود دفاع می‌کنند، می‌ایستیم. تحریم‌های جدید روز دوشنبه سوم بهمن در هماهنگی با بریتانیا و اتحادیه اروپا علیه رژیم ایران اعمال می‌شود.»

رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران نیز پیرو این سخنان اعلام کرده که دولت آمریکا، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران را به‌دلیل نقش او در سرکوب خونین معترضان در ایران تحریم کرده است.

در همین راستا جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعمال تحریم‌های هماهنگ غرب علیه رژیم ایران را نشانه محکوم کردن جمعی سرکوب وحشیانه‌ای دانست که رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان ضدحکومتی در ایران اعمال می‌کند. بورل همچنین انجام هر گونه مذاکراتی درباره توافق هسته‌ای ایران «برجام» را در شرایط کنونی دشوار دانست.

این چندمین بسته تحریمی آمریکا از زمان شروع اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران است که از شهریورماه سال جاری در اعتراض به خشونت علیه زنان و با کشته شدن ژینا (مهسا) امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد در تهران، آغاز شده است.

دولت آمریکا، پیش‌تر بارها اعلام کرده که در کنار معترضان ایرانی می‌ایستد و در پاسخگو کردن رژیم جمهوری اسلامی، به دلیل سرکوب مرگ‌بار معترضان تلاش خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم