چین بر اساس توافقی 25 ساله ایران را به مرکزی اطلاعاتی تبدیل می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سیمون واتکینز ، روزنامه‌نگار بریتانیایی متخصص در امور اقتصادی و مالی که نخستین بار جزئیات توافق‌نامه 25 ساله ایران و چین را فاش کرد، در مقاله جدیدی تأکید کرد که چین قصد دارد ایران را به مرکز جاسوسی و نظارت تبدیل کند.

واتکینز در مقاله‌ای که در وب‌سایت «Oil Price» منتشر شده است، یادآور شده که مرحله بعدی معامله بین تهران و پکن به استقرار گسترده امکانات جاسوسی و جنگ الکترونیکی چین به ویژه در مجاورت بندر چابهار مشرف به دریای عمان واقع در جنوب شرقی ایران، متمرکز خواهد شد، او افزود: «نفوذ چین حدود 5000 کیلومتر گسترش خواهد یافت.»

او همچنین اجرای این طرح را همزمان با سیستم کنترل و مراقبت گستردهه مردم ایران دانست که بر اساس مدل سیستم کنترل و مراقبت در چین خواهد بود.»

واتکینز بر این باور است، که این طرح با راهبرد درازمدت پکن در قبال ایران همخوانی دارد. بر اساس این راهبرد ایران با پایان گرفتن قرارداد 25 ساله یکی از ارکان ژئوپلتیک چین خواهد شد و در عین حال نیروی کار جوان آموزش‌دیده و ارزان به چین خواهد داد.

واتکینز در ادامه اضافه کرد که پس از موافقت رهبر جمهوری اسلامی ایران، فرماندهان سپاه پاسداران و دستگاه‌های اطلاعاتی ایران - چین در نظر دارند از هفتهٔ دوم نوامبر آینده پروژه کنترل و مراقبت میلیون‌ها ایرانی را اجرایی کنند.

او به نقل از منابع اطلاعاتی خود در ایران بیان کرد که به براساس طرح پکن، حدود ده میلیون دوربین مداربسته در هفت شهر پرجمعیت ایران و حدود پنج میلیون دوربین مداربسته در بیست و یک شهر دیگر ایران نصب و همگی آنها مستقیماً به سامانه‌های اصلی رصد و مراقبت دولت چین وصل خواهند شد.

به این ترتیب، 7 شهر ایران جزو 25 کشور جهان خواهند شد که در آنها بالاترین سیستم رصد و مراقبت اجرا می‌شود. این اقدام به گفته خبرنگار بریتانیایی به پکن این امکان را می‌دهد تا بتواند پس از یک نسل با ترکیب داده‌های رصد و مراقبت و نیز داده‌های ثبت شده در سطوح محلی، ملی و منطقه‌ای، رفتار تک تک افراد را نیز کنترل کند.

در راستای این اقدام چین که پیشرفته‌ترین سیستم سانسور اینترنت را در جهان دارد، مدل سیستم «اینترنت ملی» خود را نیز در ایران آزمایش خواهد کرد و زبان چینی را با شروع این پروژه در کنار انگلیسی و سپس به مرور زمان با حذف انگلیسی، چینی نخستین زبان خارجی آموزشی در ایران خواهد شد.

کارخانه‌های 100٪ چینی در ایران

چین در صدد است تا کارخانجات و شرکت‌هایی را در ایران با به‌کارگیری تجهیزات، فناوری و خطوط تولیدی تاسیس کند که به‌ وسیله چینی‌ها اداره می‌شود. به گفته یکی از منابع ایرانی آگاه «این امر به گونه‌ای خواهد شد که گویی یک دست سترگ، کارخانه‌ای را از مرکز چین برداشته و در داخل ایران نصب کند. همانند شرکت آپل در چین یا شرکت‌های چینی که در کشورهای مختلف آفریقایی فعال هستند.

چین می‌خواهد در پایان قرارداد 25 ساله، نمایندگی برخی کارخانه‌ها و مراکز اقتصادی خود را در ایران تاسیس و تولیدات آنها را به بازارهای کشورهای غربی صادر کند. به همین منظور شرکت‌های چینی سرمایه‌گذاری‌های مهمی در بخش حمل و نقل ایران انجام خواهند داد. چین همچنین در نظر دارد با پایان گرفتن تحریم‌های تسلیحاتی ایران در 18 اکتبر آینده در چارچوب یک طرح دفاعی مشترک که در قرارداد 25 ساله دو کشور درج شده، حضور نظامی خود در ایران را تسریع کند.

چنین حضوری از پایگاه‌ها و فرودگاه‌های همدان، بندر عباس، چابهار و آبادان آغاز خواهد شد و بمب‌افکن‌های دوربرد و جنگنده‌های چین و روسیه در این پایگاه‌های مستقر خواهند شد. به‌طور همزمان ناوگان نظامی چین و روسیه از بنادر اصلی ایران از قبیل چابهار، بوشهر و بندر عباس استفاده خواهد کرد.

حضور 50 هزار نظامی چینی و روسی

در ادامه گزارش واتکینز در «اویل پرایس» آمده که در 14 ماه آینده حدود 50هزار نظامی و شبه‌نظامی چینی و روس شامل افسران نیروهای دریایی و هوایی، مأموران اطلاعاتی و فرماندهان نیروهای ویژه بجهت محافظت از شرکت‌های چینی در میدان‌های نفت و گاز ایران مستقر خواهند شد.

به گفته واتکینز، چین می‌خواهد از نوامبر آینده یکی از بزرگترین مراکز شنود و جمع‌آوری اطلاعات در جهان را در چابهار ایجاد کند. به‌طوری‌که حدود هزار مشاور از میان زبده‌ترین کارشناسان اطلاعاتی چین و روسیه و نیز شمار اندکی از افسران سپاه پاسداران ایران برای آموزش در این مرکز آغاز به کار خواهند کرد. گستره عملیاتی این مرکز 5هزار کیلومتر خواهد بود.

واتکینزمی افزاید که تأسیسات چابهار به چین امکان می‌دهد که دامنهٔ عملیات اطلاعاتی خود را از اتریش تا مصر، سودان، اتیوپی، سومالی، کنیا، افغانستان، پاکستان، هند و تایلند گسترش دهد. این تأسیسات همچنین به مراکز اطلاعاتی روسیه در اطراف پایگاه‌های نظامی اصلی این کشور در سوریه به ویژه در طرطوس و لاذقیه و نیز ستاد فرماندهی مشترک نیروهای مسلح روسیه و چین وصل خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید