کدام رنگ‌ به داشتن خواب راحت کمک می‌کند؟

نورهای روشن و سردی همچون آبی و سبز می‌توانند از انتقال بدن به حالت خواب جلوگیری کنند؛ بر خلاف نورهای رنگی گرم که به خوابیدن فرد کمک می‌کنند، نورهای سردتر به بدن سیگنال می‌دهند که زمان بیدار شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برعکس نور قرمز، نورهای زرد و نارنجی تا حدودی بر ریتم شبانه‌روزی اثر می‌گذارند، و ممکن است باعث افزایش تولید هورمون کمک به خواب در بدن شوند.

برای خوابیدن، یک اتاق تاریک بهتر است، اما در ساعات قبل از خواب، نورهای رنگی گرم‌تر، مانند زرد و نارنجی به رنگهای سردتر ترجیح داده می‌شوند، به این دلیل که نور، نقش مهمی در تنظیم سیستم خواب و بیداری ما بازی می‌کند.

نور چه تاثیری بر خواب دارد؟

نور بر روی ساعت بیولوژیکی طبیعی 24 ساعته بدن اثرگذار است، به نحوی که زمان خواب به عنوان جزء مهمی از ریتم شبانه‌روزی فرد را کنترل می‌کند.

زمانیکه هوا روشن است، بدن می‌داند که زمان بیداری است و وقتی هوا تاریک است، بدن خود را برای خواب آماده می‌کند. ریتم طلوع و غروب خورشید به عنوان سیگنال خواب و بیداری عمل می‌کند؛ به عقیده برخی از کارشناسان نور گرم خورشید در حال غروب، ممکن است به سیگنال‌دهی زمان خواب کمک کند.

استفاده وسیع از نور مصنوعی پس از غروب خورشید، ریتم شبانه‌روزی را دچار اختلال می‌کند و باعث اختلالاتی مانند بی‌خوابی می‌شود و همچنین بر ترشح ملاتونین، هورمون طبیعی که به خواب کمک می کند، اثر می‌گذارد.

در عین حال که تحت تاثیر تاریکی، غده صنوبری مغز هورمون ملاتونین تولید می کند، اما نورهای خاصی هم می‌توانند از تولید این هورمون جلوگیری کنند.

بهترین نورهای رنگی برای خواب

نورهای گرمی همچون، قرمز، نارنجی و زرد، بر آماده‌سازی بدن برای خوابیدن تاثیر مثبت می‌گذارند.

نور قرمز

نور قرمزز تاثیری بر ریتم‌های شبانه‌روزی ندارد، به همین دلیل نور قرمز، بهترین نور رنگی برای شب است، به‌علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد که نور قرمز می‌تواند خواب را بهبود بخشد.

نور زرد و نارنجی

برعکس نور قرمز، نورهای زرد و نارنجی تا حدودی بر ریتم شبانه‌روزی اثر می‌گذارند، و انتخابهای خوبی برای استفاده در شب هستند. ممکن است قرار گرفتن در معرض این دو طیف نوری، باعث افزایش تولید هورمون ملاتونین شوند.

بدترین نور رنگی برای خواب

نورهای روشن و سردی همچون آبی و سبز می‌توانند از انتقال بدن به حالت خواب جلوگیری کنند؛ بر خلاف نورهای رنگی گرم که به خوابیدن فرد کمک می‌کنند، نورهای سردتر به بدن سیگنال می‌دهند که زمان بیدار شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size