مرگ در اثر انجماد چگونه روی می‌دهد؟

عملکرد نامنظم قلب بدن را به شوک می‌برد و خطر وقوع ناگهانی مواردی مانند نارسایی کبدی و نارسایی کلیوی را افزایش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

بر خلاف تصور عمومی، مرگ در اثر انجماد لزوما در هوای بسیار سرد و دمای زیر صفر روی نمی‌دهد، بلکه تا حد زیادی به میزان درجه حرارت بدن انسان بستگی دارد.

«دمای مرکزی بدن» (core temperature) یک فرد سالم معمولاً حدود 37 درجه سانتیگراد است. هیپوترمی یا منجمدشدگی زمانی روی می‌دهد که دمای مرکزی بدن از 35 درجه سانتیگراد پایین‌تر برود.

در دمای هوای منفی 34 درجه سانتیگراد، یک فرد سالم که لباس مناسب برای سرما نپوشیده است، می‌تواند در عرض 10 دقیقه هیپوترمی را تجربه کند. در دمای منفی 40 تا 45 درجه سانتیگراد، هیپوترمی در عرض 5 تا 7 دقیقه روی می‌دهد.

کاهش دمای بدن عملکرد صحیح اندام‌های حیاتی همچون قلب و مغز را مختل می‌کند. عملکرد نامنظم قلب منجر به کاهش جریان خون به سوی بسیاری از اندام‌ها می‌شود، که بدن را به شوک می‌برد و خطر وقوع ناگهانی مواردی مانند نارسایی کبدی و نارسایی کلیوی را افزایش می‌دهد.

خردسالان و کهنسالان بیش از گروه‌های سنی دیگر در معرض خطر هیپوترمی هستند، چرا که عموماً دستگاه ایمنی و عضلات قلب ضعیف‌تری دارند. علاوه بر این، افراد سن و سال‌دار بیشتر احتمال دارد از داروهایی مانند منعقدکننده‌های خون «بتا» استفاده کنند، که می‌تواند ضربان قلب را پایین بیاورد، که در شرایط برودت بیش از حد خطر بروز هیپوترمی را افزایش می‌دهد.

علائم هیپوترمی یا منجمدشدگی خفیف، لرز و ضعف و گیجی است، و زمانی ظاهر می‌شود که دمای مرکزی بدن به حدود 35 درجه سانتیگراد رسیده باشد. تا این نقطه هنوز خطر شدیدی متوجه فرد نیست، ولی پس از آن اتفاقات بدی رخ می‌دهد.

در دمای 33 درجه سانتیگراد «فراموشی» رخ می‌دهد. در 28 درجه انسان هوشیاری خود را از دست می‌دهد. هنگامی که دمای مرکزی بدن به زیر 21 درجه سانتیگراد می‌رسد، هیپوترمی شدید رخ می‌دهد و فرد می‌میرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size