فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بالاخره راز سرقت جام جهانی 1966 لندن فاش شد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  در سال 1966، چند ما پیش از برگزاری جام جهانی انگلستان که با قهرمانی این کشور پایان یافت، یکی از سرقت‌های عجیب دنیا اتفاق افتاد. کاپ معروف به «ژول ریمه» که به لندن منتقل شده بود، به سرقت رفت. گفته می‌شود که سارق یکی از سران باندهای لندن بود.

  رسانه‌های بریتانیایی می‌گویند که سیدنی کولگر و برادرش ریگ، جام را به سرقت بردند.

  جام جهانی که با نام ژول ریمه، رئیس فیفا در سال‌های 1921 تا 1954 بود، در منطقه در وستمنیستر در مرکز لندن به نمایش گذاشته می‌شد به شکل ناگهانی ناپدید شد.

  پس از گذشت سال‌ها از آن حادثه، گری پسر ریگ، برای اولین بار، این داستان جالب درباره یکی از بدترین سرقت‌های جهان را برای یکی از رسانه‌های بریتانیا فاش کرد.

  او در مصاحبه با روزنامه «دیلی میرور» گفت که عمویش سیدنی جام را نه برای کسب مال بلکه به خاطر ایجاد هیجان، به سرقت برد.

  وی افزود:« در خیابان پس از خروج از سالنی که جام جهانی به نمایش گذاشته می‌شد، سیدنی به برادرش ریگ گفت: اینجا رو نگاه کن و یکی از دو سمت کتش را باز کرد… او جام را در زیر کتش مخفی کرده بود.

  ریگ پسر گفت که پدر و عمویش، جام را در زباله یکی از همسایگانشان انداختند.

  پلیس لندن که تا آن زمان، شگفت‌زده و متحیر مانده بود، تحقیقات خود را در بیستم مارس 1966 برای یافتن جام آغاز کرد تا این سرقت تبدیل به رسوایی بزرگ برای کشور نشود.

  پلیس پس از یک هفته جستجو، با استفاده از یک سگ به نام بیکلز، جام را در زباله‌ای در بین چند درخت در جنوب لندن یافت. سگ نیز به 6000 هزار پوند که در آن زمان پول هنگفتی بود، به عنوان جایزه دست یافت.

  چهار ماه پس از این حادثه، تیم ملی انگلستان، پس از پیروزی 4-2 در برابر آلمان در استادیوم ویمبلی لندن، همین جام را بالای سر بود و به نخستین قهرمانی خود در رقابت‌های جام جهانی فوتبال رسید.

  سیدنی سارق نیز در سال 2005 و برادرش ریگ در سال 2012 ، فوت کردند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران