حردانی: کعبی فقط گوشه ای از تبعیض قومیتی در باشگاه استقلال اهواز را فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
9 دقيقه (Reading time)

عادل حردانی، بازیکن سابق استقلال و فولاد اهواز، روز پنج شنبه ۲۱ اگوست ۲۰۱۴ در گفت و گو با العربیه.نت گفت که حسین کعبی تنها بخشی از باند بازی و تبعیض قومیتی در باشگاه استقلال اهواز را فاش کرد.

حسن کعبی ملی پوش سابق فوتبال ایران و تیم های خوزستان اخیرا در مصاحبه ای نسبت به حذف بازیکنان عرب از تیم فوتبال استقلال اهواز و جایگزین کردن لرها به جای آنها اعتراض کرده و برای نخستین بار از باندبازی و تبعیض نژادی در این تیم پرده برداشت.

حردانی که سابقه مربیگری و بازی در تیم های مطرح اهواز از جمله استقلال و فولاد و همچنین استقلال و پیکان تهران را در کارنامه خود دارد گفت: "من (عادل حردانی) ، ابراهیم تهامی ، سیروس نعمتی زاده ، رحیم حلفی ، ناجی بداوی(ملی پوش سابق) و بسیاری دیگر از بازیکنان به دلیل همین تبعیض نژادی از جمله قومیت گرایی سران فوتبال خوزستان، از تیم های این خطه برکنار شدیم."

حردانی كه هم اكنون در بریتانیا به سر می برد، در بخشی از این مصاحبه گفت: "اکنون بازیکنانی نظیر داریوش یزدنی، عبدالله ویسی، سهراب بختیاری زاده و مجید باقری نیا که همگی « لر» هستند مسئولیت باشگاههای مطرح خوزستان نظیر فولاد و استقلال خوزستان را بر عهده دارند، در حالی که بازیکنان پیشکسوت و مطرح دهه هفتاد و هشتاد هجری شمسی در خوزستان ، اکثرا عرب هستند."

حردانی به سولات العربیه.نت اینگونه پاسخ داد:

چرا اینگونه با حسین کعبی از سوی مسئولان استقلال خوزستان برخورد شد، در حالیکه او سالها برای فوتبال ایران و خوزستان خدمت کرده است؟

"آنها رویه حذف بازیکنان عرب را در پیش گرفته اند. آنها به دنبال حذف کسانی بوده و هستند که برای جوانان خوزستان به عنوان الگو در آمده اند . فولاد در اولین سال قهرمانی، که بگویج مربیگری آنها را بر عهده داشت، بهترین بازیکنان این تیم عرب بودند از جمله آنها مکی شریفی ، حسین کعبی ، ناجی بداوی ، جلال کاملی مفرد اما اکنون اینگونه نیست . در استقلال خوزستان هم من (عادل حردانی)، رحیم حلفی ، سیامک و سیروس نعمتی نژاد ، مرحوم رضا داوودی ، خلف نیسی ، عبدالرضا سعدی ، احمد خدریان ، حبیب خدریان از بازیکنان اصلی استقلال بودیم و از یازده بازیکن اصلی ۹ و بعضی وقتها ۱۰ نفر عرب بودند. اما از این لحاظ وضع کنونی این تیم بر عکس شده است . در مورد حسین کعبی هم باید بگویم که او در تمام سطوح فوتبال موفق بود. کمتر کسی در فوتبال خوزستان سراغ داریم که برای فوتبال ملی نوجوانان ، جوانان ، امید و بزرگسالان بازی کرده است. از کعبی باید در یک بازی بین المللی قدردانی می شد نه اینکه به این شکل علیه او بگویند و بنویسند . متاسفانه با کعبی همان برخوردی را کردند که پیشتر با دیگر بازیکنان عرب کرده بودند."


آیا شما هم با چنین برخوردهای تبعیض آمیزی مواجه شده اید ؟

"در سال ۷۹ که در پیکان تهران به بازی مشغول بودم علی اصغر باقریان و عباس نواصر زاده با من تماس گرفتند و از من خواستند به فولاد خوزستان بیایم . در حالی که در نیم فصل اول سال ۷۹ طبق نظر سرمربی تیم به عنوان بهترین بازیکن فولاد معرفی شدم، ناگهان در نیم فصل دوم همه چیز برعکس شد و اقایان نظر خود را نسبت من عوض کردند، در حالی که من بهترین بازی ها را ارائه می دادم . یکی از کسانی که مسبب اختلاف من با باشگاه شد همین آقای پورکیانی که در آن موقع سرپرست فولاد خوزستان بود. این شخص از همان موقع ضدیت خود را با بازیکنان عرب نشان داد. همین شخص طی گزارش های کذب به مدیر باشگاه می داد تا بازیکنان مطرح عرب را از چرخه بازی حذف کند . و آنها گزارش های او را به دلیل اینکه هم قوم آنها است بدون بررسی قبول می کردند. حذف بازیکنان مطرح عرب خوزستانی دهه هفتاد که سیستماتیک صورت می گرفت ، منجر به آن شد که در حال حاضر مربیان تیم های مطرح خوزستان در لیگ برتر و لیگ یک همه غیر عرب هستند."

"مثال دیگری را برای شما بیاورم سالی که تیم استقلال اهواز را قهرمان لیگ دسته دو کشور کردم، در جلسه ای از مسئولان خواستم که برای تقویت تیم در فصل جدید بازیکنان بهتری جذب کنیم و در مدت ۴۰ روز ۳۰۰ بازیکن را تست کردم و در پایان بازیکنانی را بدون توجه به قومیت آنها انتخاب و به مدیریت باشگاه معرفی کردم. اما آقای کارون یعقوبی با اظهار نظری غیر منصفانه عجیب به من گفت که شما تیم را عرب کرده اید در حالی که از ۳۰ نفری که انتخاب کردم ۲۰ نفر آنها غیر عرب بودند و تنها ۱۰ نفر عرب بودند. متاسفانه از این گونه برخوردها در بین مسئولان فوتبال در تمام سطوح بوده و هست. حتی کلاس های مربیگری فوتبال را بر اساس همین تبعیض قومیتی انتخاب می کردند به عنوان مثال من با کلی سابقه فوتبال در سطح ملی ، پس از هشت سال درگیری و التماس موفق به راه یابی به این کلاس ها شدم ."


در دهه هفتاد و هشتاد بیش از هشتاد درصد بازیکنان استقلال اهواز را بازیکنان بومی تشکیل می دادند ، چه شده که اکنون اینگونه نیست ؟

"این به مسائل زیادی بر می گردد. علاوه بر تبعیض در میان بازیکنان بومی و غیر بومی که بخشی از آنها ذکر شد، مسئولان استان حتی زمین های خاکی مناطق عرب که منبع بازیکن سازی برای تیم های مطرح خوزستانی بودند ، توسط شهرداری ها به بازارچه یا اتوبان تبدیل کردند. و تنها تفریح جوانان عرب از بین رفت. در همین مناطق اکنون اعتیاد به جای ورزش رواج یافته است. با این رویه تا یکی دو سال آینده هیچ بازیکن عربی در استان نخواهد ماند."

برخورد رسانه های داخلی مانند "تابناک" با بازیکنان بومی را چگونه می بینید ؟

"اگر حسین کعبی خلافی کرده مسئولان استان و فدراسیون فوتبال از آن بی خبر نبوده اند. آیا در مقابل، خرید کارت های خدمت تقلبی برای آرش افشین یا بختیار رحمانی باز هم مقصر حسین کعبی است؟ و آیا تابناک باز هم با این مسئله اینگونه برخورد کرد؟ تقلب در ذات این مسئولان است ، اینها بروند نخست خود را اصلاح کنند."

آیا تاکنون ، مسئله مظلومیت بازیکنان بومی خوزستان را با مقام های استان مطرح کرده اید؟

"دو دهه است که مسئولیت پست های کلیدی استان به دست برادران لر افتاده که اکثر آنها به شکلی با سپاه و بسیج در ارتباط هستند. بنا بر این امید چندانی به اعتراض یا شکایت نیست . پیشتر برخی از عرب های خوزستان از تسلط و نفوذ شوشتری ها یا دزفولی ها می نالیدند اما اکنون تقریبا تمام پست ها کلیدی و غیر کلیدی استان به دست قومیتی خاص افتاده و همه از این امر می نالند. نمایندهای مجلس هم که وضعشان معلوم است."

اکنون شما به عنوان تحلیلگر در رسانه های تلویزیونی فارسی زبان به اظهار نظر در زمینه فوتبال می پردازید . اوضاع کنونی استقلال اهواز را چگونه می بینید؟

"عبدالله ویسی کسی است که با پشتیبانی هم قومی های خود در خوزستان به مربیگری این تیم رسید . استقلال با مربیگری ایشان در سال قبل با خوش شانسی در لیک برتر ماند . بر اساس قانون فوتبال مربیانی که نتایج رضایت بخشی کسب نکنند یا خود یا از سوی مسئولان کنار می روند. اما باند بازی در استقلال و حمایت های بی دریغ مسئولین هم قوم ایشان سبب ماندگاری ویسی شده است . اکنون هم این تیم در قعر جدول لیگ قرار دارد ، حال در نظر بگیرید که مربی این تیم عادل حردانی باشد آن وقت تصور کنید که چه بلایی سر او می آوردند. اینها از تدارکاتچی عرب این تیم (استقلال اهواز) هم نگذشتند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید