سفر بلینکن به سعودی و مصر برای گفت‌وگو درباره توافق آتش‌بس غزه

هفته گذشته، فیصل بن فرحان با بلینکن درباره تلاش‌ها برای مقابله با بحران انسانی در نوار غزه گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، سه‌شنبه 29 اسفند گفت که آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه ایالات متحده، فردا چهارشنبه در جده با رهبران سعودی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد و سپس روز پنج‌شنبه به قاهره می‌رود تا با مقامات مصری، درباره برقراری آتش‌بس در نوار غزه گفت‌وگو کند.

توافق احتمالی

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفر بلینکن پس از آن صورت می‌گیرد که اسرائیل و حماس از طریق میانجی‌گران در دوحه درباره جزئیات توافق احتمالی برای آتش‌بس موقت در نوار محاصره شده غزه و آزادی زندانیان برای اولین بار پس از چند ماه گذشته مذاکره کردند.

همچنین قرار است به زودی یک تیم آمریکایی و یک تیم اسرائیلی در واشینگتن جلسه‌ای برگزار کنند تا راه‌های تامین امنیت مرز با مصر و کمک رسانی به غزه را بدون انجام عملیات زمینی بزرگ در شهر رفح در جنوب نوار غزه بررسی کنند.

سعودی در ماه‌های گذشته بیش از یک بار بر لزوم برقراری آتش‌بس در غزه و ورود کمک‌های انسانی تاکید کرده و از حملات اسرائیل علیه هزاران غیرنظامی در این باریکه انتقاد کرده است.

هفته گذشته، شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی با همتای آمریکایی خود درباره تلاش‌ها برای مقابله با بحران انسانی در نوار غزه گفت‌وگو کرد.

در آخرین گزارش سازمان ملل که دیروز منتشر شد، پیش‌بینی شده که قحطی از هم اکنون تا ماه می آینده در شمال نوار غزه که 300 هزار نفر در آن به دلیل درگیری‌ها گرفتار شده‌اند، گسترش خواهد یافت.

سطح فاجعه‌بار گرسنگی

این گزارش که بر اساس طبقه‌بندی موقت یکپارچه آژانس امنیت غذایی سازمان ملل تنظیم شده است، می‌گوید که تعداد افرادی که در سراسر نوار غزه با سطح «فاجعه‌بار» گرسنگی مواجه هستند به 1.1 میلیون نفر رسیده است که حدود نیمی از جمعیت این باریکه را تشکیل می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید