اردوغان یک وزیر سابق را کاندیدای انتخابات سمت شهرداری استانبول معرفی کرد

مراد کوروم، وزیر سابق محیط زیست با اکرم امام اوغلو از «حزب جمهوری‌خواه خلق» رقابت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یک‌شنبه 17 دی، مراد کوروم وزیر سابق محیط زیست را به عنون نماینده «حزب عدالت و توسعه» نامزد انتخابات شهرداری کلانشهر استانبول که قرار است در ماه مارس آینده برگزار شود، معرفی کرد.

مراد کوروم با اکرم امام اوغلو از «حزب جمهوری‌خواه خلق» که در سال 2019 شهردار استانبول شد و به سیطره 25 ساله «حزب عدالت و توسعه» بر پایتخت پایان داد.

اردوغان در ماه می گذشته در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و «حزب عدالت و توسعه» و هم‌پیمانان ناسیونالیست آن، اکثریت آرا در انتخابات پارلمانی را به دست آوردند که این خود چالشی علیه اپوزیسیون در انتخابات شهرداری ترکیه است که در 31 مارس با آن مواجه خواهند شد.

اردوغان در مراسم اعلام کاندیداتوری کوروم و سایر نامزدهای احزاب در انتخابات گفت: «با همکاری و همبستگی، استانبول را از خلا پنج ساله بیرون خواهیم کشید.»

کوروم (47 ساله) از ژوئیه 2018 تا ژوئن گذشته در سمت وزیر محیط زیست و شهرسازی مشغول به کار بود و پس از انتخابات از سمت خود کناره‌گیری کرد.

کوروم پس از آن نماینده پارلمان از حوزه استانبول شد که مرکز تجاری ترکیه با جمعیت 16 میلیون نفری یعنی حدود 20 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد.

کوروم یکی از بارزترین چهره‌های سیاسی بود که در زمین‌لرزه‌ جنوب ترکیه در فوریه گذشته که بیش از 50000 کشته برجای گذاشت، در کنار دولت ایستاد.

اردوغان روز یکشنبه نامزدهای «حزب عدالت و توسعه» را برای بیش از بیست شهرداری اعلام کرد و انتظار می‌رود که نامزدهایی برای شهرداری‌های آنکارا و سایر شهرها در اواخر ماه جاری اعلام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید