جمعیت سعودی در سال 2022 به 32.2 میلیون نفر رسید

شهروندان زیر 30 سال سعودی، 60 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

اداره کل آمار سعودی، چهارشنبه 10 خرداد اعلام کرد، بر اساس نتایج اصلی سرشماری سعودی در سال 2022 که توسط این اداره انجام شد، جمعیت پادشاهی عربی سعودی به 32 میلیون و 175 هزار و 224 نفر رسیده است.

این نتایج نشان داد که شمار شهروندان سعودی به 18.8 میلیون نفر یا 58.4 درصد رسیده است در حالی که تعداد غیر سعودی‌ها، 13.4 میلیون یا 41.6 درصد است.

بر أساس این نتایج، تعداد مردان به 19.7 میلیون نفر یا 61 درصد رسیده و شمار زنان بالغ بر 12.5 میلیون یا 39 درصد است.

اهالی مناطق ریاض، مکه و منطقه الشرقیه، 68 درصد جمعیت سعودی را تشکیل می‌دهند.

بر أساس همین آمار، ریاض بزرگترین شهر از نقطه نظر شمار اهالی در سعودی است و جده، مکه، مدینه و الدمام در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

سعودی، با ترکیب جمعیتی جوان آن، متمایز است؛ چرا که میانگین سنی جمعیت به 29 سال، میانگین سنی سعودی‌ها به 25 سال و درصد شهروندان زیر 30 سال به 63 درصد از تعداد کل سعودی‌ها رسیده است. بیش از 8 میلیون واحد مسکونی در سعودی وجود دارد که 51 درصد آن‌ها را آپارتمان‌های مسکونی تشکیل می‌دهند.

در ارتباط با ترکیب خانواده، نتایج سرشماری نشان داد که تعداد کل خانوارهای سعودی بالغ بر 4.2 میلیون خانوار با میانگین 4.8 عضو در هر خانواده است و درصد مردان سعودی به زنان سعودی، بیانگر بروز همگرایی در این نسبت است به طوری که مردان، 50.2 درصد و زنان، 49.8 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند.

میانگین شمار اعضای خانواده غیر سعودی، 2.7 عضو در هر خانوار است و درصد مردان به 76 درصد از کل غیر سعودی‌ها در این پادشاهی رسید.

«دیتا بیس» دقیق آماری

فیصل بن فاضل الابراهیم، وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی، رئیس هیئت مدیره اداره کل آمار اعلام کرد که این سرشماری در بالاترین سطوح هماهنگی و هم‌افزایی با مراکز مختلف دولتی، انجام گرفت.

وزیر اقتصاد سعودی با تاکید بر اهمیت نتایج سرشماری 2022 سعودی، افزود که این سرشماری، پایگاه داده آماری دقیقی را فراهم می‌کند که به عنوان مبنایی قابل اعتماد برای تدوین سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی، حمایت از تصمیم‌گیران در تدوین برنامه‌های توسعه برای بخش‌های مختلف، سنجش عملکرد سازمان‌های دولتی و انجام مقایسه‌های محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته او این «دیتا بیس» با دقت، شفافیت و ارائه داده‌های دقیق به بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران داخلی و بین‌المللی، تشویق محیط زیست سالم و سرمایه‌گذاری در سعودی، در راستای اهداف و رویکردهای «چشم‌انداز 2030 سعودی» را امکان‌پذیر می‌سازد.

متدولوژی شمارش

از سویی دکتر فهد بن عبدالله الدوسری، رئیس اداره کل آمار نیز اعلام کرد که این اداره از بهترین متدولوژی‌های بین‌المللی و آخرین فناوری‌ها مانند فناوری ماهواره‌ای و تکنولوژی شمارش اتوماتیک به عنوان روش‌های مدرن برای صدور داده‌های آماری در اجرای سرشماری سعودی در سال 2022، استفاده کرده است.

به گفته الدوسری انجام این کار از طریق همکاری با مقامات، تکمیل و ادغام میان داده‌های مربوط به سوابق اداری و داده‌های آماری سرشماری، برای تولید داده‌های دقیق و قابل اعتماد، با استفاده از این روش‌های مدرن، سعودی را درموقعیتی قرار داد که سرشماری 2022، به جامع‌ترین و بالاترین دقت در تاریخ پادشاهی عربی سعودی تبدیل شد و دقت نتایج را به بیش از 95٪ رساند.

او افزود متدولوژی مورد استفاده در اجرای سرشماری سعودی 2022 ، به گواهی تعداد زیادی از کارشناسان بین‌المللی، یکی از بهترین عملکردهای بین‌المللی است.

به منظور تضمین کیفیت داده‌های سرشماری، یک تیم یکپارچه برای بررسی و ممیزی با استفاده از تکنیک‌های تشخیص خطا و تصحیح خودکار داده‌ها، برقراری بیش از یک میلیون تماس تلفنی و انجام حدود 900 هزار بازدید میدانی اضافی برای اطمینان از کیفیت و دقت داده‌ها، اختصاص داده شد.

همچنین با استفاده از روش‌های پیشرفته تجزیه و تحلیل داده‌ها و آمار، مقایسه‌ میان پنج منبع مختلف داده، لحاظ شد و داده‌ها از طریق بیش از 200 شاخص برای تأیید صحت آن مورد بررسی قرار گرفت.

الدوسری توضیح داد که درهماهنگی با بهترین عملکردهای بین‌المللی و با توجه به توسعه و تغییر روش مورد استفاده در اجرای سرشماری 2022 در مقایسه با سرشماری سال 2010، که عمدتاً متکی بر کار میدانی و گزارش کتبی بود، علاوه بر این واقعیت که اعداد منتشر شده قبلی از سال 2010 تا 2022 بر اساس نتایج سال 2010 برآورد شد، این سازمان بر اساس نتایج سرشماری سعودی در سال 2022، تعداد جمعیت در سال‌های گذشته را مجدداً برآورد کرد. چراکه برآورد جدید، دسترسی به داده‌های دقیق‌تر و مقایسه و ادغام با داده‌های سوابق اداری دولتی را امکان‌پذیر ساخت.

رئیس اداره کل آمار سعودی افزود که انتشار مجدد برآوردهای جمعیتی سال‌های گذشته مطابق با دستورالعمل‌های دولت و «چشم انداز 2030 سعودی» و با هدف ارتقای سطح شفافیت و ارائه اطلاعات دقیق برای بخش‌های مختلف از جمله بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران، انجام می‌گیرد و تمامی ارقام مربوط به سال‌های گذشته، مجدداً در سایت این اداره منتشر خواهد شد.

رشد جمعیت

در مقایسه با سرشماری سال 2010، کل جمعیت از 24 میلیون نفر در سال 2010 به 32.2 میلیون نفر در سال 2022 با میانگین نرخ رشد سالانه 2.5 درصد، افزایش یافته است. این در حالی است که شمار سعودی‌ها از 14 میلیون به 18.8 میلیون نفر رسیده و به میزان 4.8 میلیون نفر، افزایش یافته است. تعداد غیر سعودی‌ها نیز از 9.9 میلیون به 13.4 میلیون رسیده که در مجموع، 3.5 میلیون افزایش یافته است.

اعلام نتایج سرشماری سعودی در سال 2022، شامل اطلاعات دقیق مربوط به سه مولفه اصلی جمعیت، خانواده و مسکن بود و نتایج مربوط به تحصیل، بهداشت، کار و درآمد، مهاجرت و تنوع طی چند ماه آینده اعلام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید