مخالفت شمال سوریه با همگرایی دمشق و آنکارا در مسکو

تظاهرکنندگان پرچم‌های اپوزیسیون و چندین بنر را به اهتزاز درآوردند که در یکی از آنها نوشته شده بود: «این آخرین کلام است ما اهل آشتی نیستیم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

صدها شهروند سوری، جمعه 9 دی در شمال و شمال غرب این کشور طی تظاهراتی، همگرایی ترکیه و سوریه را محکوم کردند.

این تظاهرات دو روز پس از آن بود که مسکو نشست وزرای دفاع ترکیه و سوریه در اولین دیدار رسمی مقامات دو کشور از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 را میزبانی کرد.

به گفته عکاس «خبرگزاری فرانسه»، تظاهرکنندگان شهر الباب، بزرگ‌ترین شهر شمال سوریه که تحت کنترل گروه‌های سوری وفادار به آنکارا است، پرچم‌های اپوزیسیون و چندین بنر را به اهتزاز درآوردند که در یکی از آنها نوشته شده بود: «این آخرین کلام است ما اهل آشتی نیستیم.»

صبحی خبیه( 54 ساله،)، آواره‌ای سوری از حومه دمشق، در جریان شرکت در تظاهرات به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «ما آشتی نمی‌کنیم، نمی‌توانیم آشتی کنیم و نمی‌خواهیم با رژیم ( بشار اسد) آشتی کنیم.»

خبیه خطاب به ترکیه با این بیان که «به اسد علیه ما کمک نکن و یار و همراه ما باش»، افزود:«هرکس می‌خواهد آشتی کند، این کار را انجام دهد، اما ما نمی‌خواهیم با اسد آشتی کنیم، زیرا او جنایتکار است.»

به گفته مسکو، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، چهارشنبه گذشته، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و علی محمود عباس، همتای سوری او را طی گفت‌وگویی رسمی گردهم آورد که در آن «راه‌های حل بحران سوریه و مسئله پناهجویان» و همچنین «تلاش‌های مشترک برای مبارزه با افراط‌گرایان»، مورد بحث قرار گرفت.

این دیدار در پی بروز نشانه‌های متعدد در ماه‌های اخیر انجام شد که حاکی از همگرایی دمشق و آنکارا به عنوان اصلی‌ترین پشتیبان اپوزیسیون سیاسی و نظامی سوریه از زمان آغاز منازعه داخلی در این کشور بود.

یکی از این نشانه‌ها این است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که در آغاز این منازعه با «قاتل» خواندن اسد، بارها از او خواسته بود از قدرت کنار برود، امکان دیدار با او را رد نکرد.

به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، چندین منطقه در شمال استان حلب، تحت کنترل گروه‌های سوری وابسته به آنکارا از جمله اعزاز، جرابلس و مارع، شاهد تظاهرات‌های مشابهی بود که طی آن شعارهایی از قبیل «می‌میریم ولی آشتی با اسد را نمی‌پذیریم» سر‌داده شد.

ده ها نفر در تظاهرات شهر ادلب (شمال غربی) تحت کنترل هیئت تحریر الشام (جبهه النصره سابق)، شرکت کردند که طی آن، چندین شعار از قبیل «اردوغان، بشنو بشنو، خون شهدا فروختنی نیست»، سر‌داده شد.

سلوا عبدالرحمان یکی از تظاهرکنندگان به «خبرگزاری فرانسه» گفت: «من برای تظاهرات در مخالفت با گفته‌هایی آمده‌ام که خواستار همگرایی با رژیم جنایتکار اسد شدند که مردم را آواره و صدها هزار نفر را دستگیر کرده است.» او افزود: «اگر تمام دنیا جمع شوند، هرگز با این رژیم جنایتکار، آشتی نخواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید