ائتلاف بین‌المللی: بیش از 600 عضو «داعش» در عملیات‌های سال 2022 کشته شدند

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی: 374 عضو داعش در جریان عملیات‌های ائتلاف در سال 2022 دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه رسانه‌ای کُردی «رووداو» به نقل از راشل جفکات، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه علیه گروه «داعش»، اعلام کرد که بیش از 600 داعشی طی عملیات‌های انجام شده در سال 2022، کشته شدند.

جفکات، شنبه 10 دی در اظهاراتی به «رووداو» افزود که در عملیات‌های ائتلاف بین‌المللی در سال جاری، 374 عضو این گروه نیز دستگیر شدند.

به گفته این مقام نظامی، ائتلاف بین‌المللی در طول سال آینده نیز حمایت از شرکای خود در راستای تعقیب هر چه بیشتر گروه «داعش» را ادامه خواهد داد.

تاریخچه « داعش»

«داعش» در سایه آشوب و کشمکش‌های سیاسی حاکم بر عراق، طی سال‌های گذشته، متولد شد و در سال 2014 مناطق وسیعی را در عراق و سوریه تصرف کرد. ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین گروه «داعش»، تاسیس آنچه که او آن را «خلافت اسلامی» نامید را از مسجدی در شهر موصل در شمال عراق، اعلام و خود را «خلیفه مسلمین» خواند.

«داعش» که در سال 2014 کنترل مناطق وسیعی در سوریه و عراق را در دست گرفت، اولین شکست خود را در سال 2017 در عراق و سپس در سال 2019 در سوریه تجربه کرد و تمام مناطق تحت کنترل خود را از دست داد.

با این حال، هسته‌های پنهان آن همچنان در حال انجام حملات، هرچند محدود، در این دو کشور، به ویژه علیه نیروهای امنیتی بوده و مسئولیت انجام حملات در دیگر کشورها را نیز بر عهده می‌گیرند.

حمله «داعش» به زندان «غویران» واقع در شهر حسکه سوریه، یکی از شدیدترین حملاتی است که این گروه تروریستی در سال 2022 و مشخصا در بیستم ژانویه گذشته انجام داد که منجر به کشته‌شدن نزدیک 140 عضو نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» شد که با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در حال نبرد با «داعش» است.

این حمله «داعش» که به هدف آزاد کردن زندانیان خود از زندان «غوران» انجام شد، منجر به کشته‌شدن حدود 374 نفر از اعضای آن، اعم از عاملان حمله و زندانیان شد.

در جریان این حمله، صدها تن از اعضای زندانی‌شده «قسد» نیز موفق به فرار شدند که تعداد آنها حدود 800 نفر تخمین زده شده اما تاکنون شمار دقیق فراریان مشخص نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید