ادامه حملات شدید هوایی و توپخانه‌ای ترکیه به شمال سوریه

آنکارا از کشته شدن 22 شبه نظامی كُرد طی دو روز عملیات نظامی در شمال سوریه و عراق خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه روز یک‌شنبه 6 آذر گزارش داد که ترکیه طی 5 روز گذشته حملات شدید هوایی و توپخانه‌ای خود در شمال سوریه را افزایش داده و فرودگاه نظامی «منغ» و روستاهای حومه شمالی حلب را هدف قرار داده است.

طبق این گزارش طی 5 روز گذشته بر اثر حملات هوایی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه، حدود 125 نفر از جمله افراد نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، نیروی هوایی ترکیه به حملات هوایی شدید با هواپیماهای جنگی و پهپاد علیه جنگجویان کرد، ادامه می‌دهد.

دیدبان افزوده که ارتش ترکیه از زمین با حملات توپخانه‌ای شدید تمام مناطق تحت کنترل نیروهای کرد در شمال سوریه را مورد هدف قرار داده است.

همزمان با ادامه این عملیات نظامی گسترده، وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای از کشته‌شدن دست‎کم 22 شبه‌نظامی وابسته به «پ.ک.ک» در شمال سوریه و عراق خبر داد.

وزارت دفاع ترکیه با بیان این‌که 10 شبه‌نظامی در شمال عراق و 12 شبه‌نظامی در شمال سوریه کشته شدند، تاکید کرد که ارتش این کشور شبه‌نظامیان کرد را در هر کجا که مستقر باشند، مورد تعقیب قرار خواهد داد.

از سوی دیگر، با شدت گرفتن حملات ارتش ترکیه به شمال سوریه، کردهای سوریه اعلام کردند که با توجه به تداوم تهدیدهای ترکیه، عملیات خود علیه داعش را به طور موقت متوقف می‌کنند.

حمله ارتش ترکیه به حومه حسکه در شمال سوریه
حمله ارتش ترکیه به حومه حسکه در شمال سوریه

نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) اعلام کردند که با هرگونه اقدام زمینی ارتش ترکیه مقابله خواهند کرد.

نیروهای سوریه دمکراتیک همچنین از کشته‌شدن دو تن از شبه‌نظامیان طرفدار ترکیه در گلوله‌باران یک پایگاه ترکیه در منطقه ابوراسین در شمال شرق سوریه خبر دادند.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک، روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی هشدار داد که ترکیه برای حملات جدید و تهاجم زمینی آماده می‌شود.

او افزود ، ترکیه به گروه‌های سوری وفادار خود اطلاع داده است که آماده مشارکت در این عملیات نظامی باشند.

عبدی تاکید کرد، نیروهایش پس از متوقف‌کردن موقت عملیات علیه داعش، آماده دفع هرگونه حمله زمینی و دفاع از ساکنان منطقه کردنشین در برابر ترکیه هستند.

آمریکا نیز بار دیگر اعلام کرد که با حملات ترکیه علیه کردها در شمال سوریه به‌شدت مخالف است.

روسیه نیز ابراز امیدواری کرد که ترکیه از انجام عملیات نظامی زمینی در شمال سوریه خودداری کند چرا که به گفته مسکو هیچ کس خواهان تشدید تنش در سوریه نیست.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه، نیروهای کمکی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا متشکل از حدود 100 کامیون از طریق گذرگاه مرزی الولید با اقلیم کردستان عراق وارد خاک سوریه شده‌اند.

به گفته دیدبان، کاروان‌های نظامی ائتلاف بین‌المللی از شهر قامشلی عبور کرده و به سمت پایگاه‌های آمریکا در جنوب حسکه حرکت کرده‌اند.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزود که این ششمین کاروان نیروهای ائتلاف بین‌المللی است که در ماه نوامبر وارد مناطق شمال و شرق سوریه می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید