رزمایش مشترک آمریکا و اسرائیل همزمان با تنش‌زایی ایران در منطقه

به گفته هاآرتص، این رزمایش با هدف آمادگی برای حمله احتمالی به ایران صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک ناو هواپیمابر آمریکایی با صدها تفنگ‌دار نیروی دریایی این کشور برای شرکت در مانوری مشترک به اسرائیل رسید.

به گزارش روزنامه «هاآرتص»، این مانور در آب‌های شهر ایلات در جنوب اسرائیل و با هدف آمادگی جهت حمله احتمالی به ایران صورت می‌گیرد.

ارتش اسرائیل در این زمینه گفت، این رزمایش مشترک به مدت دو هفته، با شرکت چندین نیروی نظامی مختلف، در قالب نبردهای شدید و با هدف ارتقای قابلیت‌های نظامی در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود.

به گفته ارتش اسرائیل، واشینگتن و تل‌آویو به تلاش خود برای مقابله با خطرهایی که منطقه را تهدید می‌کند، ادامه می‌دهند.

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، چهارشنبه 10 اکتبر، پیش از آغاز جلسه کابینه دولت این کشور گفت: «جایگاه اسرائیل در حال تقویت‌شدن است.» او افزود: « پس از رزمایش پرچم آبی که با 8 نیروی هوایی از قدرتمندترین و بهترین ارتش‌های دنیا در اسرائیل صورت گرفت، رزمایش مشترکی دیگر بین نیروی دریایی اسرائیل و ناوگان پنجم فرماندهی ایالات متحده آمریکا در حال انجام است.»

بنت در ادامه گفت: «مخاطب این رزمایش خودش را پیدا می‌کند.»

وزارت دفاع آمریکا نیز در این زمینه گفت، در این رزمایش حدود 500 تفنگدار نیروی دریایی از جمله یک گردان لجستیکی، یک گروهان پیاده‌نظام و واحد «شناسایی زرهی سبک» شرکت می‌کنند.

به گزارش کانال «12» اسرائیل، این یگان، متخصص واکنش به «بحران‌ها و شرایط اضطراری است و در این رزمایش، برای مقابله با حمله ایران علیه دیپلمات‌ها و پرسنل نیروی دریایی امریکا تمرین می‌کند.»

این رزمایش پس از آن آغاز شد که ارتش اسرائیل اعلام کرد که روز شنبه، 30 اکتبر، جنگنده‌های اف-15 اسرائیلی طی عملیاتی یک بمب‌افکن بی-1بی آمریکا را در مسیر خلیج همراهی کردند.

این بمب افکن بر فراز نقاط کلیدی دریایی در خاورمیانه به پرواز درآمد.

تل کالمان، رئیس بخش ایران در وزارت دفاع اسرائیل، هفته گذشته گفته بود، اسرائیل می‌داند که برای پایان دادن به تنش هسته‌ای ایران راه حلی دیپلماتیک وجود دارد و احتمال بازگشت تهران به میز مذاکره نیز مطرح است اما با این وجود، تل‌آویو می‌داند که از رویارویی نظامی با ایران عقب‌نشینی نخواهد کرد.

دولت اسرائیل به دستگاه دفاعی این کشور دستور داده است، چنانچه مذاکرات ایران به شکست منتهی شده و جمهوری اسلامی به پیشروی خود در راستای دستیابی به سلاح اتمی ادامه دهد، برای حمله به مراکز هسته‌ای ایران آماده شوند.

این آمادگی شامل دستیابی به تجهیزاتی ویژه، توسعه قابلیت‌های اطلاعاتی پیشرفته و بهبودهای جامع در زمینه نظامی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید