.
.
.

عبدالملک الحوثی بازوی ایران در یمن را بشناسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابهام، شخصیت عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر شبه‌نظامیان حوثی را که یمن را به جنگی با نتایج نا معلوم کشاند، فرا گرفته است.

عبدالملک الحوثی سال 1979، در استان صعده در شمال یمن به دنیا آمد. او پسر میانی بدرالدین حوثی، روحانی یمنی است. او توسط پدرش آموزش یافت و هیچ گاه به مدرسه دولتی نرفت.

رهبری گروه حوثی‌ها را هنگامی در دست گرفت که به 24 سالگی نرسیده بود. در این راه، از برادران بزرگتر خود پیشی گرفته و از تایید پدرش برخوردار بود. این رویداد پس از کشته شدن برادرش حسین الحوثی بنیانگذار جنبش حوثی‌ها در سال 2004 اتفاق افتاد.

عبد الملک الحوثی
عبد الملک الحوثی

پس از کشته شدن برادرش حسین و دستگیری پدرش بدرالدین، در صعده ماند و به مرتب کردن صفوف پیروان و مدیران گروهش پرداخت. او به تثبیت گام‌های فکری و سیاسی گروه در صعده و توسعه آن در مناطقی در عمران و صنعا، موفق شد.

عبدالملک الحوثی در مسیر خود از پشتیبانی مالی، نظامی و اطلاعاتی ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان که واسطه اصلی میان تهران و صعده به شمار می‌آیند، برخوردار شد.

روابط با ایران از آغاز تاسیس گروه محدودی توسط پدرش به عنوان رابطه‌ای مذهبی آغاز شد. اما در دهه نود قرن گذشته، این رابطه به پیروی فکری ارتقا یافت گروه حوثی با کنار گذاشتن مذهب زیدی، به مذهب اثنی عشری پیوست.

عبد الملک الحوثی
عبد الملک الحوثی

عبدالملک الحوثی توانست گروهش را وارد کارزار سیاسی کرده و به بازوی ایران در یمن تبدیل شود. بدین ترتیب با کودتا علیه دولت قانونی و پیشی گرفتن از متحدش یعنی علی عبدالله صالح، صنعا را در مقابل واقعیتی اعمال شده بر روز زمین قرار دهد.