وزارت خارجه ایران: میدان نفتی آرش [الدره] را موضوع فنی و حقوقی می‌دانیم

کویت و سعودی بر مبنای قوانین بین‌المللی خود را یک طرف واحد مذاکره و ایران را طرف دیگر آن معرفی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر كنعانى، سخنگوی وزارت خارجه ايران، در نشست خبری روز دوشنبه 16 مرداد گفت که «میدان نفتی آرش [الدره] را موضوع فنی و حقوقی می‌دانیم.»

کنعانی در ادامه گفت: «در چارچوب گفت‌وگوهای فنی و حقوقی آمادگی گفت‌وگو با طرف کویتی در مورد میدان نفتی آرش را داریم.»

پیشتر سعودی و کویت ضمن تاکید بر حق مالکیت انحصاری خود بر کل منابع میدان الدره، ایران را به انجام مذاکره برای تعیین مرز شرقی منطقه زیرآب تقسیم شده میان دو این کشور فراخواندند. کویت و سعودی بر مبنای قوانین بین‌المللی خود را یک طرف واحد مذاکره و ایران را طرف دیگر آن معرفی کردند.

وزارت خارجه سعودی همچنان تاکید کرد که مالکیت منابع طبیعی در منطقه دریایی تقسیم شده و از جمله آن میدان الدره به‌طور کامل تنها در مالکیت مشترک میان سعودی و کشور کویت است.

پیشتر سعد البراک، معاون رئیس شورای وزیران، وزیر نفت و وزیر امور اقتصادی و سرمایه‌گذاری کویت با تاکید بر این‌که میدان نفتی الدره، منابع طبیعی کویت و سعودی است و هیچ طرف دیگری در آن دارای حقوق نیست، گفت ادعاها و اقدامات ایران درباره این میدان نفتی دریایی را به‌طور کامل رد می‌کنیم.

شرکت نفتی «آرامکو» در منطقه خلیج و شرکت کویتی نفت خلیج، در دسامبر 2022، یادداشت تفاهمی برای توسعه میدان گازی الدره مشترک میان دو کشور، امضا کردند.

امضای این تفاهم‌نامه، در اجرای صورت‌جلسه مربوط به توسعه میدان الدره در عمق آب‌های خلیج که در مارس 2022 به امضا رسید، صورت گرفت. بر اساس این تفاهم‌نامه، کار در راستای پروژه توسعه میدان الدره و همچنین تسریع اقدامات، بلافاصله طبق طرح اجرای برنامه و جدول زمانی مورد تایید دو کشور، از سرگرفته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس»، توسعه میدان نفتی الدره در راستای اجرای یادداشت تفاهم سعودی و دولت کویت انجام می‌شود که در 24 دسامبر 2019 در کشور کویت امضا شده و متضمن کار مشترک در زمینه توسعه و بهره‌برداری از میدان الدره است.

پیش‌بینی می‌شود که میدان گازی الدره با استخراج روزانه یک میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی و 84 هزار بشکه در روز میعانات گازی و با تقسیم برابر تولید آن میان دو کشور برادر مورد بهره‌برداری واقع شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم