سرکوب معترضان با استفاده از تسلیحات نیمه‌سنگین و شیمیایی در کردستان

به گفته فعالان حقوق‌بشر کردستان در یورش نیروهای سرکوب و نظامیان رژیم جمهوری اسلامی به شهرهای غرب و شمال غرب ایران تاکنون چندین شهروند کُرد کشته و مجروح شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس ویدیوهایی که از سرکوب معترضان کُرد در شهر «جوانرود» در استان کرمانشاه منتشر شده، نیروهای نظامی و سرکوب‌‌گر‌ رژیم جمهوری اسلامی به‌جای گاز اشک‌آور معمولی از گاز سبز‌رنگی که گفته می‌‌شود، گاز «هگزاکلرواتان» و عامل «اعصاب» است، علیه مردم معترض استفاده می‌کنند.

«فکت‌نامه»، رسانه‌ فارسی‌زبانی که به راستی‌آزمایی حوادث و اظهارنظرها در ایران می‌پردازد، در حساب «توئیتر‌» خود با انتشار یکی از این ویدیوها نوشته است: «گاز استفاده شده در این ویدیو هگزاکلرواتان، احتمالا یک عامل اعصاب است که موقتا فعالیت سیستم عصبی مرکزی را مختل می‌کند. بعد از شلیک، یک واکنش دو مرحله‌ای در کپسول ایجاد می‌شود که در آن کلر با فلز روی ترکیب شده و «کلرید‌ روی» می‌دهد که گازی به رنگ سبز کمرنگ است.»

Advertisement

استفاده از گاز موسوم به گاز اعصاب در شهر جوانرود در حالی گزارش می‌شود که از صبح روز دوشنبه 30 آبان‌ماه، گزارش‌هایی از سرکوب گسترده و مرگبار شهروندان معترض در دو شهر جوانرود و پیرانشهر در کرمانشاه و آذربایجان غربی منتشر شده است.

«شبکه حقوق بشر کردستان» نیز به نقل از شاهدان عینی نوشته است که نیروهای سپاه پاسداران در برخی از نقاط شهر جوانرود با سلاح نیمه‌سنگین «دوشکا» مردم را هدف قرار داده‌اند.

همچنین گزارش‌ها و ویدیوهایی از به رگبار بستن معترضان در جوانرود منتشر شده و فعالان حقوق‌بشر کردستان نوشته‌اند تاکنون چندین شهروند کُرد کشته و مجروح شده‌اند. به‌دلیل قطع کامل اینترنت و عدم امکان دسترسی به اطلاعات میدانی، هنوز از تعداد دقیق کشته شدگان اطلاعی در دست نیست، ولی سازمان‌های حقوق‌بشری کرد، هویت «تحسین میری»، یکی از کشته شدگان اعتراضات جوانرود را تایید کرده‌اند.

در روزهای گذشته، ویدیوهایی از حمل تجهیزات زرهی و خودروهای سرکوب که از تهران عازم کردستان و شهر مهاباد بودند، منتشر شده است.

در ده هفته اخیر، معترضان در تمامی شهرهای ایران و به خصوص در شهرهای دو استان کردستان و بلوچستان، به‌رغم تداوم سرکوب خونین به اعتراضات ضد‌حکومتی خود برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ادامه داده‌اند.

سپاه پاسداران ایران در واکنش به اعتراضات آزادی‌خواهانه مردم کرد که در همگامی با خیزش ضد‌حکومتی در داخل ایران ادامه دارد، مقر احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی را در خاک اقلیم کردستان عراق و در نزدیکی شهر اربیل هدف حملات موشکی، پهپادی و توپ‌خانه‌ای خود قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید