محاکمه دو برادر ایرانی‌تبار در سوئد به اتهام جاسوسی

رسانه‌های سوئدی نام این دو برادر را ذکر نکردند اما وبگاه «سامنیت» نام برادر بزرگتر را «پیمان کیا» ذکر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های سوئدی گزارش دادند که دو برادر ایرانی‌تبار که شاغل در نهادهای امنیتی و اطلاعاتی سوئد بودند، به اتهام «جاسوسی» برای یک کشور بیگانه محاکمه می‌شوند.

به گزارش روزنامه «اکسپرسن» سوئد، این دو برادر در سنین کودکی به این کشور آمده و در سال 1994 شهروند سوئد شدند.

طبق این گزارش، برادر بزرگتر از سال 2011 تا سال گذشته که بازداشت شد، در نهادهای حساسی چون پلیس مخفی و اطلاعات ارتش مشغول به کار بود. این گزارش افزوده که برادر کوچکتر برای مدتی در دانشکده پلیس تحصیل کرد اما موفق به اتمام تحصیل نشد.

برادر بزرگتر در نهاد «KSI»، بالاترین و مهمترین اداره در سازمان اطلاعات ارتش سوئد کار می‌کرد، نهادی که بودجه و حتی رئیس آن برای سوئدی‌ها ناشناخته است.

رسانه‌های سوئدی نام این دو برادر را ذکر نکردند اما وبگاه «سامنیت»، تریبون گروه‌های راستگرا در سوئد، نام برادر بزرگتر را «پیمان کیا» ذکر کرده است.

روزنامه اکسپرسن افزوده که برادر بزرگتر متاهل و پدر چند فرزند است و زبان فارسی را به‌خوبی صحبت می‌کند. این روزنامه ادامه داده است که برادر بزرگتر ابتدا به عنوان بازرس جرائم گمرکی کار می‌کرده و بعدها به موقعیت‌های حساس‌تری در سازمان پلیس مخفی و اطلاعات ارتش ارتقا می‌یابد.

اکسپرسن به کشوری که این دو برادر برای آن جاسوسی می‌کردند، اشاره نکرده اما گزارش 19 نوامبر 2021 وبگاه سامنیت نوشته که «به نظر می‌آید پیمان کیا با سو استفاده از موقعیت خود در سازمان اطلاعات ارتش و پلیس مخفی، برای ایران جاسوسی می‌کرده است.»

طبق گزارش روزنامه اکسپرسن، قاضی دادگاه منطقه استکهلم پنج‌شنبه گذشته جلسه‌ای با دادستان و وکلای دفاع داشته و به‌زودی روند محاکمه این دو برادر آغاز خواهد شد.

سوئدی‌های بازداشتی در ایران

این در حالی است که چندی پیش وزرات اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت یک شهروند سوئدی به اتهام جاسوسی در ایران خبر داده بود.

قوه قضائیه ایران همچنین در واکنش به محاکمه و صدور حکم زندان ابد برای حمید نوری، دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج در سوئد، اقدام به بازداشت و صدور حکم اعدام برای احمدرضا جلالی، پزشک و محقق ایرانی-سوئدی به اتهام جاسوسی کرد.

نوری با نام مستعار «حمید عباسی» به جرم ارتکاب جنایت جنگی و اعدام دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در تابستان 1367 در دادگاه جنایی استکهلم محاکمه و متهم شناخته شد.

ایران همچنین در حال محاکمه حبیب فرج‌الله کعب، معروف به «حبیب اسیود»، رهبر گروه «النضال» و شهروند سوئدی است که پیشتر در خاک ترکیه توسط عوامل اطلاعاتی جمهوری اسلامی ربوده و به درون خاک ایران انتقال یافت.

دولت سوئد طی ماه‌های اخیر بارها به شهروندان خود در مورد سفر به ایران به علت احتمال بازداشت توسط مقامات تهران هشدار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم