حمله رئیسی در مسکو‌ به سیاست‌های آمریکا و ناتو

رئیسی گفت، روابط فعلی تهران و مسکو «قابل قبول» و به اندازه کافی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در سخنرانی خود در پارلمان روسیه «دوما»، با حمله به سیاست‌های آمریکا و اروپا گفت، پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» بخشی از ترویج «حکومت غربگرایی و ناتوانی فرهنگی» است و ادعا کرد که آمریکا در ضعیف‌ترین وضعیت خود قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، رئیسی، پنج‌شنبه 20 ژانویه، در سخنرانی خود گفت، ناتو تهدیدی علیه منافع مشترک «کشورهای مستقل» است و با متهم‌کردن آن به «ریاکاری» گفت، این رفتار در نهایت منجر به «افول» ناتو خواهد شد.

ابراهیم رئیسی، در دومین سفر خارجی مهم خود، روز گذشته وارد مسکو، پایتخت روسیه شد.

او پس از دیدار با ولادیمر پوتین، همتای روس خود، در جمع نمایندگان این کشور در دوما سخنرانی کرد.

او در این سخنرانی با اشاره به روابط دو کشور، همکاری تهران و مسکو در سوریه را «الگویی موفق» برای استقلال سایر کشورها دانست و گفت، این همکاری در ادامه‌ «مقاومت ملت و دولت سوریه» بوده است.

به گفته رئیسی، روابط فعلی تهران و مسکو «قابل قبول» و به اندازه کافی نیست و ضمن تأکید بر توسعه این روابط گفت: «روابط دو کشور...از مداخلات عناصر ثالث نیز مصون باشد.»

مقامات ایران به‌دلیل مخالفت‌های غرب با فعالیت‌های اتمی و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور، روزافزون دست به دامان روسیه و چین می‌شوند و درحالی از «توسعه روابط با شرق» سخن می‌گوید که یکی از شعارهای اصلی این رژیم در آغاز شکل‌گیری خود، شعار «نه شرقی،نه غربی؛ جمهوری اسلامی» بوده است.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» نیز ادعا کرد، تمام فعالیت‌های هسته‌ای این کشور زیر نظر آژانس بوده و تهران می‌خواهد برای لغو تحریم‌های آمریکا، به توافقی در وین دست پیدا کند.

این در صورتی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد ناظر بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بارها از عدم دسترسی به دوربین‌های نظارتی خود در مراکز هسته‌ای ایران خبر داده و نسبت به عدم همکاری کامل مقامات ایران با این نهاد اعتراض کرده است.

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به اصرار دولت جو بایدن مبنی بر بازگشت دو جانبه تهران و واشینگتن به برجام گفت، آمریکا به تعهدات هسته‌ای خود بازنگشته و ادعا کرد، «اگر طرف‌های مقابل بر رفع واقعی و مؤثر تحریم‌ها جدی باشند» ایران نیز در دستیابی به توافق جدی است.

سفر ابراهیم رئیسی به مسکو در حالی صورت می‌گیرد که منتقدان در داخل ایران از «قرارداد راهبردی 20 ساله» میان ایران و روسیه انتقاد کرده و با مقایسه آن با «قرارداد راهبردی 25 ساله ایران و چین» آن را گامی دیگر جهت نقض «حاکمیت ملی» در ایران دانسته‌اند.

کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو خبر داده بود که رئیسی در سفر خود به روسیه، پیش‌نویس قراردادی 20 ساله را به مقامات مسکو تحویل خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size