بحران انرژی؛ ایران در یک قدمی واردکننده عمده گاز در جهان

کمبود سوخت نیروگاهی در ایران، با توجه به روند افزایش مصرف گاز در این کشور، یکی از چالش‌های جدی دولت ابراهیم رئیسی در ماه‌های آینده خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی مبینی دهکردی، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران گفت که این کشور در 10 سال آینده یکی از واردکنندگان عمده گاز در جهان خواهد بود.

او دلیل این را رشد 3.3 درصدی مصرف سالانه انرژی در 10 سال گذشته در ایران دانسته و پیش‌بینی کرده است که در 10 سال آینده، امنیت انرژی ایران «ناپایدار» شود و درپی آن، وضعیت اقتصادی و اجتماعی این کشور با «شرایط ناپایداری» روبه‌رو خواهد شد.

مبینی دهکردی، یکشنبه، 11 مهر 1400 در گفت‌وگو با «تجارت‌نیوز» گفت: «در 10 سال گذشته سالانه حدود 3.3 درصد رشد مصرف انرژی داشته‌ایم، در حالی که نرخ رشد تولید ناخالص داخلی یا GDP کشور منفی بوده است و فقر گسترش پیدا کرده است. در جهان پیشرفته این روند برعکس است؛ یعنی سالانه نرخ GDP کشورها افزایش و میزان مصرف انرژی آنها کاهش می‌یابد، و این رویکرد افزایش ثروت و بهبود رفاه در این جوامع است.»

او در ادامه افزود: «این که وقتی زمستان سرد می‌شود، با تنگناهایی در تأمین انرژی کشور، به‌ویژه گاز مواجه می‌شویم، ناشی از همین مسئله است که مصرف انرژی در کشور ما به گونه‌ای است که به رشد اقتصاد ملی منجر نمی‌شود. آنچه باید صادر کنیم تا درآمدزایی و اشتغال‌زایی شود، داریم در بخش‌های مختلف با روش‌های نابهنجار، غیراستاندارد، غیرمعمول، و غیرمعقول به مصرف می‌رسانیم.»

پیش‌تر، محسن طرزطلب، مدیرعامل شرکت تولید برق نیروگاه‌های حرارتی ایران ضمن ابراز نگرانی از کسری منابع سوخت مایع و گاز در این کشور، از احتمال خاموشی در زمستان به دلیل کمبود سوخت خبر داده بود.

طرزطلب، چهارشنبه، 17 شهریور سال جاری در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایلنا»، با بیان کاهش 30 درصدی میزان ذخیره مخازن سوخت نیروگاهی ایران نسبت به سال گذشته، گفته بود: «خاموشی در فصل زمستان بستگی به برودت هوا و میزان مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری دارد، اگر میزان مصرف از رقم پیش‌بینی شده بیشتر شود، مجبور می‌شوند گاز ارسالی به نیروگاه‌ها را کم کنند.»

کارشناسان معتقدند کمبود سوخت نیروگاهی در ایران، با توجه به روند افزایش مصرف گاز در این کشور، یکی از چالش‌های جدی دولت ابراهیم رئیسی در ماه‌های آینده خواهد بود.

علاوه بر مشکلات بی‌پایان برای شهروندان و مصرف‌کنندگان، صنعت ایران نیز از کمبود گاز و قطع برق خسارت دیده است.

اردیبهشت ماه امسال، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران هشدار داد که قطعی‌های مکرر آب، برق، و گاز در ماه‌های گذشته، آسیب‌های سنگینی به صنعت کشور وارد کرده است.

ایران از لحاظ ذخایر گاز طبیعی در جهان در مرتبه دوم و از لحاظ تولید گاز در مرتبه سوم است اما به دلیل نبود سرمایه‌گذاری و عدم توسعه میادین و صنایع گازی با مشکلاتی در روند تولید و توزیع گاز مواجه است.

کارشناسان می‌گویند سال گذشته نیروگاه‌های ایران 2.2 میلیارد لیتر ذخیره سوخت داشتند، اما این رقم در سال جاری به 1.7 میلیارد متر مکعب کاهش یافته است.

مقامات جمهوری اسلامی نسبت به عدم تراز تولید و مصرف گاز همیشه هشدار داده‌اند و آن را عامل اصلی قطعی گاز و در نتیجه قطعی برق دانسته‌اند.

در تابستان امسال بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران، کرج، اصفهان، قائم‌شهر، شوش، آمل، اهواز، قم، رشت، مشهد و تبریز و بسیاری دیگر از شهرها با افزایش قطعی‌های مکرر برق روبه‌رو بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید