.
.
.

جان باختن یک زندانی کُرد ایرانی در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه

گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران و شکنجه شدن زندانیان همواره توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وبگاه«هه‌نگاو» گزارش داد که یاسر منگوری، زندانی سیاسی کُرد ایرانی، که حدود دو ماه قبل توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، زیر شکنجه جان باخته است.

به گزارش «هه‌نگاو»، امروز دوشنبه، 22 شهریور 1400 مراسم ختم این شهروند 31 ساله اهل پیرانشهر برگزار شده است. گفته می‌شود نهادهای امنیتی تاکنون از تحویل جسد او به خانواده‌اش خودداری کرده‌اند.

در این گزارش به نقل از یک منبع آگاه آمده است: «روز چهارشنبه 17 شهریور 1400 از اداره اطلاعات ارومیه با خانواده یاسر منگوری تماس گرفته شده و به آنها گفته‌اند که فرزند شما جانش را از دست داده است.»

به گفته این منبع: «نهادهای امنیتی به خانواده یاسر گفته‌اند که وی دو ماه پیش در یک درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده است.»

«هه‌نگاو» تأکید کرده که ادعای اداره اطلاعات مبنی بر کشته‌شدن هنگام درگیری با نیروهای امنیتی کذب است، چرا‌که منگوری در شامگاه شنبه 26 تیر 1400 پس از خروج از منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به یکی از بازداشتگاه‌های این نهاد امنیتی در ارومیه منتقل شده است.

منگوری پیش از این نیز به اتهام «همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت» مورد بازجویی قرار گرفته بود.

گزارش‌های تکان‌دهنده‌ای از وضعیت زندان‌های ایران و شکنجه شدن زندانیان، همواره توسط نهادها و فعالان حقوق بشری منتشر می‌شوند، هرچند مقامات ایران ضمن رد این گزارش‌ها، مدعی رعایت حقوق زندانیان هستند.

اخیرا گروه سایبری «عدالت علی»، با انتشار ویدیو و تصاویری اعلام کرد که دوربین‌های مدار بسته زندان اوین را هک کرده است. پس از آن روزانه ویدئوها و تصاویر دیگری توسط این گروه منتشر شد. در این ویدئوها خشونت و رفتار ناشایست با زندانیان از جمله کتک زدن و برهنه‌ کردن آن‌ها مورد انتقاد شهروندان ایرانی قرار گرفته بود.

مقامات قوه قضائیه در واکنش‌ به تصاویر درز شده از اوین مدعی شدند که این تصاویر «مونتاژ» شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم