بازداشت تعدادی از فعالان اهوازی در تجمع ساحل کارون در اعتراض به سیاست‌های انتقال آب

دو زن در میان بازداشت‌شدگان تجمع اعتراضی روز جمعه قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در تجمع اعتراضى كه عصر جمعه هشتم مرداد در بلوار ساحلى رودخانه کارون اهواز در اعتراض به سیاست‌های انتقال آب برگزار شد، چندین نفر از جمله چندین فعال مدنی مرد و زن بازداشت شدند.

تجمع‌کنندگان که پلاکاردهایی با مضمون مخالفت با سیاست‌های انتقال آب و قطع حقابه کشاورزی و تالاب‌های استان خوزستان در دست داشتند، در همان دقایق ابتدای تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

ابراهیم الحایی، سالم انواری، ولید بدوی، سعید هلیچی، الهام موسوی و فاطمه نعامی از جمله بازداشت‌شدگان تجمع امروز بودند.

فراخوان تجمع در اهواز

همزمان بیانیه‌ای از سوی کمیته هماهنگی جنبش اعتراضات اهواز صادر شده که ضمن بیان دلایل اعتراضات اخیر، خواسته‌های مردم عرب اهواز را در 10 بند اعلام کرده است.

در این بیانیه آمده که نظام جمهوری اسلامی با پیگیری سیاست‌های تبعیض‌آمیز توسط نهادهایی چون سپاه پاسداران در تلاش است با انتقال آب و نابود کردن محیط زیست باعث کوچ اجباری مردم عرب از زیست بوم خود شود.

نویسندگان بیانیه مذکور افزودند که در راستای تحقق خواسته‌های مردمی از جمله آزادی دستگیرشدگان، عدم قطع اینترنت، آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز، توقف انتقال آب و ثروت‌های استان و تعیین سهمی از منابع ثروت برای مردم عرب روز چهارشنبه 13 مرداد تجمعی در خیابان سلمان فارسی اهواز و مقابل فرمانداری‌های دیگر شهرستان‌ها برگزار خواهد شد.

گفتنی است استان خوزستان از 24 تیر به مدت 2 هفته شاهد اعتراضات گسترده مردم عرب نسبت به بی‌آبی و سیاست‌های انتقال آب بود.

این اعتراضات از شهرستان‌های خفاجیه (سوسنگرد) و حمیدیه آغاز شد و به‌سرعت تمام شهرها و روستاهای استان را فراگرفت و به دیگر شهرها و استان‌های ایران سرایت کرد.

بنا به گزارش سازمان‌های حقوق بشری دست کم 9 نفر در این اعتراضات کشته شده و صدها نفر بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید