واشینگتن خواستار تضمین‌هایی برای ادامه مذاکرات وین شد

عراقچی: هنوز موضوعات حل‌نشده‌ای وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور چهارم مذاکرات مربوط به پرونده هسته‌ای ایران وتوافق برجام روز چهارشنبه 19 می 2021 در وین، پایتخت اتریش پس از دو هفته مذاکره مستمر هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و دیگر کشورهای عضو به پایان رسید.
به گزارش خبرنگار «العربیه» از محل برگزاری این نشست، آمریکا درخواست کرد تضمین‌هایی برای ادامه گفتگوهای هسته‌ای داده شود.

در همین حال، انريكه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات وین گفت: « طی چند روز گذشته پیشرفت زیادی داشته‌ایم اما هنوز هم باید روی مسایلی کار کنیم. هفته آینده برای ادامه مذاکرات باز خواهیم گشت. همه متعهد به دستیابی به توافق هستند.»

مورا افزود: « توافق برجام کلید ثبات منطقه خاورمیانه است. ایران توافق فنی با آژانس بین المللی انرژی اتمی را تمدید خواهد کرد. مشکلی وجود ندارد اما مساله تحریم‌ها و تعهدات ایران هنوز مورد بحث است. اطمینان دارم که ما ظرف یک ماه قبل از انتخابات ایران به توافق و هدف خود خواهیم رسید.»

عباس عراقچی، رئیس‌ هیات مذاکره‌کننده ایران به رسانه‌های این کشور گفت که این دور از مذاکرات دستاور های مهمی داشت، اما هنوز موضوعات حل‌نشده‌ای وجود دارد که باید در پایتخت‌ها درباره آنها تصمیم‌گیری شود.

عراقچی گفت: «ما موفق شدیم در طول این دو هفته به مقدار زیادی کار را به پیش ببریم و الان می‌توانیم بگوییم که به چارچوب یک توافق رسیده‌ایم. به ساختار توافق دست پیدا کرده‌ایم و متن اصلی توافق و ضمیمه‌هایی که خواهد داشت مشخص شده است. البته مذاکرات در مورد متن به پایان نرسیده و در مورد بسیاری از بندهای توافق، هنوز در حال مذاکره هستیم.»

او در ادامه افزود: «امیدوارم در هفته آینده که مجددا گفتگوها آغاز می‌شود هیات‌ها که می آیند تصمیمات خود را برای رسیدن به یک توافق گرفته باشند. مواضع قطعی ما کاملاً روشن است. بر روی مواضع‌مان ایستادگی کردیم و تاکنون تمام امور بر اساس مواضع قطعی ما پیش رفته است و اختلاف جایی است که با منافع و مواضع ما تعارض پیدا می‌شود.»

هم‌زمان، میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در صفحه توئیترش نوشت: «چهارمین دور گفت‌وگوهای وین به پایان رسید. طرفین برجام در جلسه امروز به پیشرفت «خوب» و «حائز اهمیتی» که حاصل شده و «در دسترس بودن» توافق اشاره داشتند. کمیسیون مشترک در ابتدای هفته آینده به کار خود ادامه خواهد داد. امیدواریم که دور پنجم، دور آخر باشد.»

نشست وین با حضور نمایندگان کشورهای 1 + 4 (روسیه ، ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان و انگلیس) در پایان دور چهارم شاهد طولانی ترین جلسات از زمان آغاز مذاکرات در ابتدای ماه گذشته (آوریل) بود و تقریباً دو هفته بدون وقفه ادامه داشت.
یک منبع ارشد اروپایی روز چهارشنبه، در اظهاراتی به «العربیه» با تاکید بر اینکه گفتگوها پیشرفت خوبی داشت، گفت با این حال هنوز گشایشی در مذاکات بین دو طرف ایرانی و آمریکایی صورت نگرفته است.

او همچنین اضافه کرد که تصمیمات سیاسی در واشنگتن و تهران برای پیشبرد مذاکرات مورد نیاز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید