انتقاد وزیر سابق از مقابله با تورم با اسلحه و بسیج

نرخ تورم در ایران 36.4 درصد به بالاترین رقم رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عباس آخوندی،‌ وزیر سابق راه و شهرسازی ایران، با اشاره به افزایش مشکلات معیشتی در کشورش، گفته افزایش قیمت‌ها با «بگیر و ببند» و‌ «اسلحه و بسیج» حل نمی‌شود.

آخوندی دوشنبه 29 مارس در گفت‌وگویی با پایگاه خبری «خبر آنلاین» با انتقاد از به کارگیری گفتمان «سخت» در زمینه کنترل تورم گفت: «به پیر به پیغمبر افزایش قیمت‌ها با بگیر و ببند،‌ اسلحه و بسیج حل نمی‌شود.»

او در این مصاحبه گفت: «50 سال است که یک منطق بسیار ساده را نمی‌توانیم قبول کنیم که افزایش سطح عمومی قیمت‌ها با بگیر و ببند و اسلحه حل نمی‌شود.»

او افزود: «گفتمان نرم به دنبال ریشه و گفتمان سخت دنبال اسلحه می‌رود. گفتمان سخت فکر می‌کند یک سری آدم به خیابان بفرستد،‌ مساله حل می‌شود.»

این مقام سابق ایران گفت: «اخیرا می‌گویند بسیج هم می‌تواند برود این کار را بکند. اگر اسلحه گرفتید روی سر کسی و از طرفی نقدینگی شما سه هزار و سیصد میلیارد تومان است،‌ آیا مساله تورم حل می‌شود؟»

به گفته او، این گفتمان «سخت» در مسائل فرهنگی و اجتماعی هم وجود دارد.

آخوندی گفت: «رئیس جمهور آینده باید گفتمان قدرت نرم را دنبال کند و ریشه ای مشکلات را حل و فصل کند نه گفتمان سخت که به دنبال حل مسائل با بگیروببند و اسلحه است.»

تورم در ایران
تورم در ایران

نرخ تورم سالانه ایران رکورد 24 ساله را شکست

مرکز آمار ایران، در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم سالانه برای خانوارها در اسفندماه 1399 را 36.4 درصد محاسبه کرده است که نسبت به ماه قبل، 2.2 درصد افزایش داشت. طبق آمارهای اعلام شده، نرخ تورم 36.4 درصد بالاترین رقم از سال 1375 است.

مرکز آمار ایران همچنین نرخ تورم نقطه‌ای در اسفند ما 1399 را 48.7 درصد اعلام کرد. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 48.7 درصد بیشتر از اسفند 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

همچنین بنابر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» 66.6 درصد بود و نرخ تورم گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش 0.8 درصد به 40.5 درصد رسید.

اقتصاد ایران همزمان از نرخ تورم بالا و رکود رنج می‌برد که در اقتصاد به آن رکود تورمی گفته می‌شود. استمرار این وضعیت باعث افزایش بیکاری و افزایش مستمر قیمتها شده که نرخ تورم آن را بازتاب می‌دهد.

از سال 1375 تاکنون، میانگین نرخ نورم جهان تک‌رقمی شده است. اما ایران بعد از انقلاب همیشه نرخ تورم دو رقمی داشته است. طبق آمار بانک جهانی از سال 2000 به بعد میانگین تورم اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور، تک رقمی شد ودر سال 2020 متوسط نرخ تورم جهان و گروه اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور به 3.2 درصد رسید.

نرخ تورم ایران از سال 2018، بعد از اعمال دور جدید تحریمها به شدت افزایش یافته است. نرخ تورم 36.4 بالاترین نرخ تورم در جهان، ایران را پس از کشورهای ونزوئلا، زیمبابوه، لبنان، سوریه و سودان قرار می‌دهد.

آمارهای دولتی ایران همیشه مورد تردید منابع مستقل بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید