روحانی: تمام تلاشمان پایان دولت بدون تحریم و کرونا است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، روز شنبه 7 فروردین، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا از آمادگی ایران برای «برداشتن قدم‌هایی» در جهت کاهش تحریم‌ها سخن گفت.

وی تاکید کرد: «ما آماده‌ایم اگر برخی موانع برطرف شود، قدم‌ها را برداریم تا بخشی و یا شاید همه تحریم‌ها بر طرف شود. تمام تلاشمان پایان دولت بدون تحریم و کرونا است. حالا هر مقداری که در توان ما باشد ما دنبال چنین مسیری هستیم.» سخنان روحانی درباره آمادگی ایران در برداشتن «قدم‌هایی» در جهت کاهش تحریم‌ها می‌تواند به معنای «برداشتن گام اول» از سوی ایران تعبیر شود. دولت جدید ایالات متحده که رویکردی دیپلماتیک به بحران اتمی ایران دارد، همواره خواستار برداشتن «گام اول» از سوی ایران و بازگشت ایران به تعهدات برجامی در راستای آغاز مذاکرات شده است.

پیشتر، روحانی که دولت وی ماه‌های پایانی خودش را سپری می‌کند حاضر به بازگشت ایران به صورت «جز به جز» یا «کل به کل» به تعهدات برجامی شده بود.

حسن روحانی در رابطه با خرید واکسن کرونا و مشکلاتی که در این‌باره ایجاد شده نیز گفت: «ما می‌رویم از یک کشوری واکسن می‌خریم پولش را هم پرداخت می‌کنیم. بخشی از واکسن با یک هواپیما می‌آید و بخش دیگر را دادستان آن کشور مانع می‌شود.

اینها چیزهای پیش روی ماست که پیش‌ می‌آید.» اشاره روحانی به توقف فروش واکسن از سوی دادستانی کشور هند به ایران است. دولت ایران که پس از اعلام ممنوعیت علی خامنه‌ای درخرید واکسن از آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوی خرید واکسن از هند، چین و روسیه روی آورد، هم اکنون با موانعی در جهت واردات واکسن از هر سه کشور اخیر مواجه شده است.

روحانی با اشاره به تاثیر کارزار فشار حداکثری آمریکا بر ایران، ادامه داد: «به یک کشور سفارش واکسن می‌دهیم می‌گوید هنوز از تحریم آمریکا می‌ترسم.» او افزود: «امروز هم مصوب کردیم بخش خصوصی هم بتواند با ارز نیمایی واکسن را با نظارت وزارت بهداشت وارد کند.» پیش از این اعلام شده بود که بنیاد برکت وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام» از نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی، در صدد واردات واکسن کرونا به ایران است.

ریاست ستاد اجرایی فرمان امام به عهده «محمد مخبر» بوده که چندی پیش دختر وی اولین واکسن ساخت بنیاد برکت را تزریق کرده بود.

ناظران سیاسی بر این باور اند که مخبر از نامزدهای در سایه انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران بوده که توسط نهادها و رسانه‌های وابسته به رهبر ایران در حال مطرح ‌شدن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید