.
.
.

علیرغم وعده رسیدگی ویژه؛ پدر رومینا اشرفی به جرم قتل دخترش به 9سال حبس محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های قضایی ایران پس از قتل رومینا اشرفی توسط پدرش، وعده «رسیدگی ویژه» در این پرونده را داده بودند اما علیرغم این وعده، دادگاه حکم 9 سال را برای قتل فجیعی که به شدت افکار عمومی را تحت تاثیر قرار داده بود، صادر کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، جمعه 28 اوت 2020، مادر رومینا اشرفی نوجوان 13 ساله تالشی که 21 مه توسط پدرش به قتل رسید، نسبت به حکم صادر شده برای همسرش اعتراض کرد.

به گفته او، رای دادگاه برای پدر رومینا تنها 9 سال و برای بهمن خاوری ( پسری که رومینا با او فرار کرده بود) دو سال حبس اعلام شده است.

رعنا دشتی تصریح کرد: «با وجود تاکیدات مقام‌های قضایی و وعده رسیدگی ویژه به این پرونده، رای دادگاه ترس و وحشت به جان من و خانواده‌ام انداخته است. من به این رای اعتراض دارم و خواهان تجدیدنظر در دیوان عالی کشور هستم».

این در حالی است که در روزهای ابتدایی نشر خبر قتل رومینا به عنوان «نمونه‌ای از نقض آشکار حقوق کودک» نام برده شد و به دلیل ماهیت جرم، دادستان باید مطابق با ماده 5 قانون حمایت از کودک و نوجوان به عنوان مدعی‌العموم در این پرونده وارد عمل شود.

اما در نهایت حکمی صادر شد که ولی رای دادگاه موجب برخی نگرانی ها برای مادر رومینا و تنها فرزند خردسالش شده است.

مادر رومینا تاکید کرد که خواهان تجدیدنظرخواهی در این پرونده و قصاص همسرش است و دیگر نمی‌خواهد او به روستا بازگردد.

دشتی افزود: «بعد از 15 سال زندگی مشترک، هیچ علاقه و امیدی به ادامه زندگی با همسرش که این بلا را سر آنها آورده، ندارد و نگران جان تنها پسر و خانواده‌اش است».

قتل رومینا اشرفی دختر 13 ساله تالشی در استان گیلان، با داس توسط پدرش، واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. قاتل انگیزه خود از قتل را فرار دخترش با پسری که به او علاقه داشت، عنوان کرده بود.

طبق گفته برخی منابع، پدر او پس از مشورت با دامادش که وکیل دادگستری است و با اطلاع از اینکه در قانون مجازات اسلامی ولی دم قصاص نمی‌شود، دخترش را به قتل رساند.

گفتنی است، در قانون ایران، مطابق با ماده 220 «قانون مجازات اسلامی»، پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود.