.
.
.

سپیده قلیان: درخواست عفو رهبری را ننوشتم به زندان برمی‌گردم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سپیده قلیان اعلام کرد که با نوشتن درخواست عفو از رهبر ایران مخالفت کرده و به همین دلیل قرار است به زندان قرچک برگردد.

سپیده قلیان از فعالان کارگری که طی تجمعات اعتراضی کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از بازگشت خود به زندان تا در روز یکشنبه هفته آینده خبر داد.

او که در پرونده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه به پنج سال زندان محکوم شده، در این ویدیو گفت: «من در پرونده مربوط به هفت‌تپه از معدود کسانی بودم که مشمول عفو نشدم».

قلیان با بیان اینکه قصد داشته به جای پیگیری‌ موضوع از کمیسیون عفو، به نشانه اعتراض، وثیقه خود را تحویل بگیرد و به زندان برود، چون هیچ جرمی را مرتکب نشده، افزود: «به اجرای احکام مراجعه کردم اما هیچ ابلاغیه‌ای مبنی بر اینکه من باید خود را به زندان معرفی کنم، به من داده نشد».

این فعال کارگری از مخالفت خود با نوشتن درخواست عفو به رهبری خبر داد و گفت: «وقتی گفتم من این درخواست را نمی‌نویسم، گفتند بازداشت میشی و تو را به زندان قرچک منتقل می‌کنیم».

او همچنین اظهار کرد که تعهدی را امضا کرده تا (ا ز ایران) خارج نشود و تا روز یکشنبه خود را برای اجرای حکم به زندان قرچک معرفی می‌کند.

قلیان در ادامه تاکید کرد که درباره اعتراضش به این روند پرونده عفو و هفت‌تپه توضیحاتی داده که بعد از ورودش به زندان حتما منتشر می‌شود.

سپیده قلیان مجموعاً به 19 سال و شش ماه زندان محکوم شده است. در خصوص «اجتماع و تبانی» به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به هفت سال حبس، «عضویت در گروه گام» به هفت سال حبس، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال و شش ماه حبس و به اتهام «نشر اکاذیب» به دو سال و شش ماه محکوم شده‌ است. همچنین به اتهام «اخلال در نظم» به یک سال و شش ماه حبس محکوم شد.

سپیده قلیان با قید وثیقه به صورت موقت در تاریخ 26 اکتبر 2019 از زندان آزاد شد‏.

این فعال کارگری، 9 فوریه 2020 در توئیتر اعلام کرد که به دلیل رسانه‌ای کردن اخبار زندانیان عرب به «تبلیغ علیه نظام» و در رابطه با افشای نقش بازجو-خبرنگاری آمنه سادات ذبیح‌پور به «نشر اکاذیب» متهم شده است.

به گفته او در همین رابطه سومین پرونده برایش در مراجع قضایی تشکیل شده و با قرار کفالت 180 میلیونی به طور موقت آزاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم