سفارت آمریکا در بغداد: خامنه‌ای 200 میلیارد دلار ثروت دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سفارت ایالات متحده آمریکا در بغداد روز جمعه 26 آوریل 2019 در گزارشی ثروت آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، را 200 میلیارد دلار برآورد کرد.

در بیانیه‌ای که در صفحه فیس‌بوک سفارت آمریکا در عراق منتشر شد آمده که فساد در همه اجزای رژیم ایران، از راس هرم گرفته تا قاعده آن، فراگیر شده است.

این سفارت همچنین اعلام کرد چهل سال پس از «حکومت آخوندها» و در زمانی که بسیاری از افراد ملت ایران به دلیل اوضاع اقتصادی ناگوار در زیر خط فقر زندگی می‌کنند، دارایی‌های رهبر ایران به تنهایی 200 میلیارد دلار برآورد می‌شود.

پیش از این رویترز در گزارشی درباره روحانیون ثروتمند، از خامنه‌ای به عنوان کسی یاد کرد که با 95 میلیارد دلار در صدر این فهرست قرار می‌گیرد. این مقدار سی برابر بیشتر از دارایی‌های محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران است؛ شاهی که به بهانه مبارزه با فقر، حکومتش سرنگون شد.

یک مقام آمریکایی روز پنج‌شنبه گفت که تحریم‌های وضع شده علیه ایران، این کشور را از 10 میلیارد دلار درآمد نفتی محروم کرده‌اند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران و مشاور سیاست‌های خارجی آمریکا، در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت که آمریکا همه معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران را لغو می‌کند. هوک از همه کشورها خواست از آغاز ماه می به وارادت نفت از ایران پایان دهند و گرنه جریمه خواهند شد.

امپراتوری آیت‌الله

خبرگزاری رویترز پیشتر پس از یک تحقیق شش ماهه که نتیجه آن را روز یکشنبه 10-11-2013 منتشر کرد گزارش داد که آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بر یک امپراتوری اقتصادی 95 میلیارد دلاری کنترل دارد.

این گزارش منحصر به فرد، قدرت بلامنازع اقتصادی رهبر ایران را از طریق سازمانی به نام«ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» افشا کرد.

در آن گزارش که حدود 6 سال از آن می‌گذرد آمده بود که «رهبر ایران از طریق همین "ستاد اجرایی فرمان حضرت امام" بر یک ثروت افسانه‌ای 95 میلیارد دلاری کنترل دارد. این سازمان از طریق مالکیت، سرمایه‌گذاری، داشتن سهام تقریبا در تمام شاخه‌های اقتصادی ایران مثل نفت، بانک‌ها، مخابرات ، کنترل زاد و ولد و حتی مزارع شترمرغ در بازار اقتصاد ایران و جهان فعالیت دارد.»

البته این تحقیق به مدرکی دست نیافته که «نشان دهد رهبر ایران از این سازمان برای اغنای شخصی خود استفاده می‌کند. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول دارایی‌های ستاد در سال گذشته (2012) بیش از تمام درآمد صادرات نفت ایران بود. درآمد حاصل از صادرات نفت ایران در سال گذشته 67.4 میلیارد دلار بود.»

دارایی‌های ستاد از دارایی‌های شاه سابق ایران که در سال 1979 سرنگون شد، خیلی بیشتر است.

بیشترین ثروت ستاد از طریق املاک و مستغلات با 52 میلیارد دلار به دست می‌آید. اساس دارایی‌های ستاد را مصادره املاک و دارایی‌های افراد عادی شیعه، اقلیت‌های مذهبی مثل بهاییان، اهل حق، اهل سنت و ایرانیان مقیم خارج از کشور تشکیل می‌دهند.

تحقیق رویترز از تقلبات و کلاهبرداری‌های ستاد پرده برداشته است. ستاد با ادعاهای جعلی املاکی را در نظر می‌گیرد، سپس به محاکم محلی ایران رفته و با ادعای جعلی که این ملک یا املاک متروکه است و یا به ضد انقلاب تعلق دارد، آنرا تصاحب می‌کند و بدین وسیله بر ثروت خود می‌افزاید.

ستاد دارای یک حکم انحصاری از دادگاه است که به نام رهبر هر ملکی را می‌تواند تصاحب کند، به حراج بگذارد و یا از مالکین اصلی آن اخاذی بکند.

فرمان امام

اسم کامل ستاد «ستاد اجرایی فرمان حضرت امام» است. این اسم به فرمانی مربوط می شود که آیت‌الله روح الله خمینی اولین رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از مرگش در سال 1989 صادر کرد. فرمان مذکور باعث ایجاد واحدی شد که به املاکی که در سال‌های آشفته پس از پیروزی انقلاب متروکه مانده بودند، رسیدگی کند.

در سالیان بعد و پس از حکم اولیه، خامنه‌ای، دستگاه قضایی و مجلس ایران طی فرمان‌های دیگری باعث افزایش و شکوفایی قدرت ستاد شدند.

نقی محمودی، وکیلی که ایران را در سال 2010 ترک کرد و در آلمان پناهنده شد به رویترز گفت: «هیچ کس یا دستگاهی حق نظارت و یا مواخذه از ستاد را ندارد.»

اوایل سال 2013 وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌های شدیدی علیه ستاد و سازمان‌های وابسته به آن را به اجرا درآورد. وزارت خزانه‌داری آمریکا دلیل این اقدام را اینگونه اعلام کرد: «ستاد و سازمان‌های وابسته به آن، شبکه‌ای گسترده است که در پشت پرده دارایی‌های رهبران جمهوری اسلامی ایران را مدیریت و مخفی می‌کنند.»

براساس وب‌سایت اسرائیلی «ینت نیوز» چون خامنه‌ای کنترلی بلامنازع بر این امپراتوری اقتصادی دارد، با جرات می‌توان گفت که او ثروتمندترین فرد جهان است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size