ناشیونال جیوگرافی: 56 درصد ایرانی‌ها عرب‌تبار هستند و 83 درصد مصری‌ها غیرعرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پروژه تحقیقاتی علمی درباره نژاد مردم کشورهای مختلف نشان داد که 56 درصد ایرانی‌ها از نژاد عرب و 83 درصد مصری‌ها از مردم سایر نژادهای غیرعرب هستند.

پروژه ژنوگرافیک که توسط موسسه ناشیونال جیوگرافی با هدف بررسی ریشه‌های ژنی مردم کشورهای مختلف انجام شد، نشان می‌دهد در خیلی از کشورها، ریشه‌های نژادی مردم آن چیزی نیست که پیش از این گمان می‌رفت.

نتایج به دست آمده از پروژه ژنوگرافیک که از سال 2005 با بررسی دقیق و کارشناسی صدها نمونه دی‌ان‌آ از مردم کشورهای مختلف آغاز به کار کرده، می‌تواند منجر به تغییر تعاریف متداول از نژاد مردم کشورهای دنیا شود.

نتایج این پروژه نشان داد بیش از 56 درصد مردم ایران عرب، 4 درصد از شرق آفریقا، 2 درصد از شمال آفریقا، 4 درصد آسیای مرکزی، 2 درصد از جنوب اروپا و 24 درصد از آنان از نژاد مردم جنوب آسیا هستند. بقیه مردم ایران نیز از اقلیت‌های و گروه‌های انسانی کوچک دیگر هستند. مصر به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور عرب نیز تنها 17 درصد عرب دارد و 68 درصد جمعیت مصر را مردم شمال آفریقا تشکیل می‌دهند.

بر این اساس تنها نزدیک به نیمی از مردم لبنان عرب هستند و باقی از 14 درصد یهودی، 10 درصد آسیایی و 5 درصد اروپایی تشکیل شده‌اند. شگفتی بزرگ این پروژه، کشور 11 میلیونی تونس است. از مجموع مردم تونس تنها 4 درصد عرب هستند و 88 درصد مردم این کشور را افرادی از نژادهای شمال آفریقا تشکیل می‌دهند.

در اروپا نیز اگر چه همگان تصور می‌کنند بخش اعظم جمعیت بریتانیا را مهاجران تشکیل می‌دهند، بررسی ریشه نژادی مردم این کشور نشان داد، 69 درصد آنها اصالتا بریتانیایی هستند.

81 درصد چینی‌ها از نژاد مردم شرق آسیا، 2 درصد از نژاد فنلاندی و سیبریایی، 8 درصد از آسیای مرکزی و 7 درصد از جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه هستند. در روسیه نیز 31 درصد مردم از اروپای شرقی، 41 درصد از نژاد فنلاندی و سیبریایی و 17 درصد از آسیای مرکزی هستند. 94 درصد جمعیت دو کره نیز از مردم نژاد آسیای شرقی و 5 درصد از مردم شرق آسیا تشکیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید