.
.
.

آخرین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران از عراق خارج شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری سازمان مجاهدین خلق ایران روز جمعه 9 سپتامبر از خروج آخرین گروه از اعضای این سازمان از کمپ «لیبرتی» در عراق و انتقال به اروپا خبر دادند.

با انتقال آخرین گروه باقی مانده از اعضای سازمان مجاهدین خلق به کشور آلبانی حضور رسمی مجاهدین خلق در عراق پس به کلی پایان یافته است.

«سیمای ملی مقاومت» تلویزیون وابسته به شورای ملی مقاومت ایران که سازمان مجاهدین خلق از بنیانگذاران اصلی این شورا به شمار می آیند طی گزارشی اعلام کرده که از نیمه بهمن 1394 تا 19شهریور 1395 تقریباً طی هفت ماه نزدیک به دو هزار نفر از ساکنان زندان لیبرتی به خارج از عراق و عمدتاً آلبانی منتقل شدند.

در گزارش سیمای مقاومت ملی آمده است که سازمان مجاهدین برای دلایل امنیتی از نشر اخبار انتقال اعضای این سازمان تا پایان عملیات انتقال خودداری کرده بود.

سازمان مجاهدین خلق انتقال اعضای خود و عدم موفقیت رژیم ایران در قتل عام همه آنها بواسطه شبه نظامیان وابسته خود در عراق را «پیروزی بزرگی » برای سازمان خود تلقی کردند.

در گزارش سیمای مقاومت آمده است که عملیات انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق در 53 نوبت صورت گرفت».

در همین حال خبرگزاری رویترز روز گذشته گزارش داد که بیش از 280 نفر از اعضای سازمان مجاهدین از کمپ «لیبرتی» واقع در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد راهی آلبانی شدند.

طبق این گزارش، بر اساس توافقی با میانجی‌گری آمریکا و آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد، حدود دو هزار نفر از اعضای مجاهدین خلق از ابتدای سال 2016 در بیش از 10 کشور اروپایی اسکان داده شدند.

سازمان مجاهدین خلق از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که در دهه 1360 به مبارزه مسلحانه با آن روی آورد.

بخش عمده‌ای از اعضای این سازمان حدود سه دهه در پایگاهی نظامی به نام اردوگاه اشرف در عراق زندگی می‌کردند اما این نیروها در پی ضرب‌الاجل مقامات عراق و توافق با ایالات متحده و سازمان ملل متحد در سال 1391 به پایگاه «لیبرتی» در حوالی بغداد منتقل شدند که پیش از آن محل استقرار نظامیان آمریکایی بود.

حملات راکتی پاییز سال گذشته به کمپ لیبرتی که گروه «حزب الله عراق » به فرماندهی طلبه واثق البطاط مسئولیت آن را علنا به عهده گرفت شد، منجر به کشته شدن 23 عضو این سازمان شد.

واثق البطاط یکی رهبران شبه نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی است در مصاحبه با رسانه های عربی بویژه عراقی علنا حمله به کمپ مجاهدین خلق را به عهده گرفته است.