شکست ائتلاف حاکم فیلیپین و خروج دوترته از کابینه مارکوس

پسر دیکتاتور پیشین فیلیپین با استفاده از پایگاه حمایتی عظیم خانواده دوترته در میان مردم توانست خاندان رسوا شده مارکوس را به قدرت بازگرداند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با شکست ائتلاف حاکم فیلیپین که میان دو خاندان سیاسی مشهور این کشور یعنی دوترته و مارکوس شکل گرفته بود، سارا دوترته، معاون رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه از کابینه فردیناند مارکوس جونیور، رئیس‌جمهوری فیلیپین خارج شد.

به گزارش «رویترز»، چلوی گارافیل، رئیس ارتباطات دفتر ریاست جمهوری فیلیپین در بیانیه‌ای اعلام کرد که مارکوس استعفای دوترته از سمت‌های وزارت آموزش و معاونت گروه ویژه ضد شورش را پذیرفته است.

به گفته این خبرگزاری، استعفای دوترته از مدت‌ها قبل بر ناظران سیاسی معلوم بود، که پیش‌بینی کرده بودند اتحاد بین دو خانواده‌ قدرتمند سیاسی که مارکوس را در سال 2022 به قدرت رساند، به دلیل اختلافات شدید آنها قطعا فرو می‌پاشد.

دوترته که دختر رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری پیشین فیلیپین است، بر اساس نظرسنجی‌های مستقل می‌توانست در انتخابات 2022 پیروز ‌شود، اما تصمیم گرفت در کنار مارکوس در انتخابات شرکت کند.

این به پسر دیکتاتور پیشین فیلیپین اجازه داد تا از پایگاه حمایتی عظیم خانواده دوترته در میان مردم استفاده کند و خاندان رسوا شده مارکوس را بار دیگر به قدرت برساند.

با این حال، شکاف‌های این ائتلاف تنها چند ماه پس از آغاز ریاست‌جمهوری مارکوس آشکار شد، چرا که وی بسیاری از سیاست‌های سلف خود رودریگو دوترته را در زمینه دریای چین جنوبی و جنگ با مواد مخدر تغییر داد و همچنین مذاکرات بالقوه صلح با شورشیان کمونیست را آغاز کرد.

مارکوس همچنین به فکر پیوستن مجدد به «دادگاه کیفری بین‌المللی» است که خاندان دوترته از آن دل خوشی ندارد. در سال 2019 پس از آن که دادستان دادگاه اعلام کرد دولت دوترته هزاران نفر را در جریان جنگ با مواد مخدر به قتل رسانده است، فیلیپین رسماً از عضویت این دادگاه خارج شد.

به گفته رویترز، رودریگو دوترته در ماه ژانویه مارکوس را به مصرف مواد مخدر متهم کرد، در حالی که پسرش که شهردار شهر داوائو است از مارکوس خواست تا استعفا دهد. سارا دوترته با هیچ‌کدام از این موارد مخالفتی نکرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید