کره شمالی موشک بالستیک جدید آزمایش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی، جمعه 28 اردیبهشت، یک موشک بالستیک را به سمت ساحل شرقی شبه‌جزیره کره شلیک کرده است. این آزمایش موشکی یک روز پس از پرواز مشترک جنگنده‌های کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا انجام شد. کره شمالی این اقدام دو کشور را تهدید امنیتی بزرگ علیه خود می‌داند.

دو جنگنده کره جنوبی «اف-35 ای» و دو جنگنده آمریکایی «اف-22 رپتور» روز گذشته در تمرین هوایی مشترک در آسمان منطقه مرکزی کره جنوبی شرکت کردند. کره شمالی به شدت به حضور جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه واکنش نشان می‌دهد.

در بیانیه ستاد مشترک ارتش کره جنوبی آمده است که پیونگ‌یانگ «یک موشک بالستیک نامشخص» را به سمت دریای شرق، که با عنوان دریای ژاپن نیز شناخته می‌شود، شلیک کرده است. این بیانیه جزئیات بیشتری از جمله برد و نوع این موشک ارائه نکرد و خبر داد که اطلاعات بیشتر درباره این اقدام کره شمالی در حال بررسی است.

آزمایش موشک بالستیک دو روز پس از آن انجام شد که کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی، خواستار «تغییر تاریخی» راهبرد این کشور برای آمادگی‌های جنگی شده بود. کیم جونگ‌اون همچنین ،هفته گذشته، بر روند آزمایش یک پدافند جدید پرتاب چندگانه موشکی نظارت کرده بود.

کره شمالی در ماه‌های اخیر آزمایش‌های تسلیحاتی را افزایش داده و به توسعه توانایی‌های نظامی ادامه داده است. این در حالی است که مذاکرات دیپلماتیک با ایالات متحده و کره جنوبی همچنان در بن‌بست قرار دارد.

ناظران معتقدند کره شمالی تلاش دارد با به‌روزرسانی تسلیحاتش توانایی بیشتری برای کسب امتیاز از آمریکا، در صورت از سرگیری مذاکرات، به دست آورد.

پیونگ‌یانگ تأکید کرده که برای مقابله با دشمنانش، به رهبری ایالات متحده، ناچار به تقویت برنامه‌ هسته‌ای و موشکی خود است. پیونگ‌یانگ همچنین مانورهای نظامی گسترده ایالات متحده و کره جنوبی را تمرین‌هایی برای تهاجم به خاک خود می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید