راست افراطی قدرت را در فنلاند به دست گرفت

جناح راست در فاصله سال‌های 2015 و 2017 با حزب فنلاندی‌ها، قدرت را در دست داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پتری اوربو (53 ساله)، برنده انتخابات عمومی فنلاند و نخست‌وزیر احتمالی از آغاز مذاکرات در سه‌شنبه آینده میان حزب راست میانه موسوم به «ائتلاف ملی» با حزب راست افراطی «فنلاندی‌ها» خبر داد.

اوربو یکشنبه 10 اردیبهشت، تمایل خود را برای تشکیل کابینه ائتلافی با حزب ملی‌گرای ضد مهاجرت، که رتبه دوم را در انتخابات سال جاری به دست آورد، ابراز کرد.

مذاکرات رسمی برای تشکیل دولت که در دوم مه آغاز خواهد شد، حزب ائتلاف ملی (راست میانه)، حزب فنلاندی‌ها (راست افراطی) و دو حزب کوچکتر دیگر را گرد هم خواهد آورد.

چنین ائتلافی با حزب «فنلاندی‌ها» که 20.1 درصد از آرا را در انتخابات پارلمانی در دوم آوریل به دست آورد، به این معنی است که حزب ضد مهاجرت جدیدی در اروپا، در پس زمینه فشار احزاب پوپولیستی و احزاب راست افراطی در بسیاری از کشورهای قاره اروپا، به قدرت خواهد رسید.

اوربو دو گزینه برای تشکیل کابینه ائتلافی دارد؛ اتحاد با چپ میانه، یا همان حزب سوسیال دموکرات، حزب سنا مارین نخست‌وزیر مستعفی، و گزینه دیگر هم‌پیمانی با حزب «فنلاندی‌ها»، که نقطه اصلی اختلاف اوربو با آن عمدتاً مربوط به موضوع مهاجرت است.

اوربو در ارتباط با اختلاف‌نظرهایی که میان طرفین وجود دارد، گفت: «قطعاً همان‌طور که می‌دانیم، مسائلی هستند که در موردشان تفاوت دیدگاه وجود دارد، اما در پایان بحث‌های اولیه طی چند هفته گذشته، برداشت من این بود که این مسائل قابل حل است و هیچ اختلافی وجود ندارد که نتوان بر آن غلبه کرد.»

جناح راست در فاصله سال‌های 2015 و 2017 با حزب فنلاندی‌ها، قدرت را در دست داشت. در این برهه بود که بروز انشعاب در صفوف اتحادیه اروپا، به شکل‌گیری مواضع تندروانه‌تری انجامید.

اعضای ائتلاف‌ها در پارلمان فنلاند معمولاً پست‌های وزارتی را تصاحب می‌کنند و منصب وزیر دارایی اغلب در اختیار حزب دوم ائتلاف حاکم است. دو حزب کوچک دیگر در ائتلاف بالقوه آینده، حزب دموکرات‌ مسیحی و حزب مردم سوئد-فنلاند، متحدان سنتی جناح راست فنلاند هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید