واشینگتن: برای جلوگیری از بازگشت «داعش» به منطقه تلاش می‌کنیم

نماینده ویژه آمریکا در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه «داعش» به «العربیه»: مقابله با «داعش» در تمامی مناطق حضور آن، امری ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرستاده ویژه واشینگتن در ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» تاکید کرد که مقابله با این گروه در تمامی مناطق حضور آن، امری ضروری است.

این فرستاده ویژه، شنبه یکم بهمن در مصاحبه با «العربیه» با بیان این که «ما تحرکات و انتشار داعش در سوریه و عراق را زیر نظر داریم» افزود: «در تلاشیم تا از گسترش مجدد «داعش» در منطقه جلوگیری کنیم.»

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از 10 هزار پیکارجوی داعشی در سوریه و عراق حضور دارند.

پیش از این، مقامات نظامی و منابع امنیت ملی آمریکا هشدار داده بودند که بازگشت گروه «داعش» که همواره نگرانی‌هایی درباره آن وجود داشته، ممکن است در سال 2023 و در شرایط مساعد خاورمیانه و آفریقا خصوصا با توجه حمله زمینی احتمالی ترکیه به سوریه، رخ دهد.

بازگشت داعش به سوریه

این در حالی است که گروه تروریستی «داعش» شنبه اعلام کرد طی هفت ماه گذشته، 34 عملیات را در جنوب سوریه انجام داده است.

به گفته داعش، در این عملیات‌ها 51 نفر در استان‌های درعا، القنیطره و السویداء کشته شدند.

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه نیز هفته گذشته فاش کرد که هسته‌های «داعش» از ابتدای سال 2023 تاکنون 14 عملیات در قالب حملات مسلحانه، هدف‌گیری و انفجار را در مناطق زیر کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه «قسد» انجام داده‌اند که منجر به کشته‌شدن 12 نفر شده است.

عملیات تلافی‌جویانه

به گزارش روزنامه «واشینگتن تایمز»، مقامات امنیتی فاش کردند که این گروه تروریستی پس از تحمل ضرباتی در سوریه در سال گذشته که منجر به کشته شدن بسیاری از فرماندهان و مقامات ارشد آن شد، قطعا در حال برنامه‌ریزی یک عملیات تلافی‌جویانه علیه آمریکا و شرکای آن است.

داعش در دسامبر سال 2022، ده‌ها حمله خونین را در استان‌های کرکوک و دیالی در شمال عراق و در مناطق صحرای حمص، السویدا، حماه، حلب، رقه و دیرالزور انجام داد.

این روزنامه افزود که تلاش «داعش» برای بازگشت به صحنه عملیاتی به عنوان یک قدرت تروریستی عمده، پس از سوابق پیشین آن در کنترل مناطق وسیعی از خاک سوریه و عراق و شکست در برابر ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، تهدیدی جدی را علیه ثبات جهانی به وجود خواهد آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم