احتمال فروش جنگنده «سوخو 35» روسیه به ایران در آینده نزدیک

تهران برای مقابله با چالش حمله احتمالی آمریکا و اسرائیل به یک جنگنده پیشرفته نیاز دارد، و سوخو 35 می‌تواند این نقش را بر عهده بگیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه «اخبار نظامی بلغارستان» به نقل از منابع دولتی آمریکا می‌گوید که روسیه قصد دارد از سال آینده جنگنده‌های «سوخو 35» در اختیار ایران قرار دهد، و افزوده خلبانان ایرانی هم‌اکنون در حال آموزش دیدن برای استفاده از نسل چهارم این جنگنده پیشرفته روسی هستند.

علاوه بر این، منابع ترکیه‌ای که روابط نظامی-تجاری روسیه و ایران را دنبال می‌کنند، به این وبگاه بلغاری گفته‌اند که ایران احتمالا قرار است 24 جنگنده سوخویی که مصر سفارش داده بود، ولی در نهایت از خرید آنها خودداری کرد، را دریافت کند.

قاهره پس از سفارش دادن سوخوها به مسکو، بعدا با ادعای اینکه این جنگنده‌ها «نقص فنی» دارند، معامله را بر هم زد. منابع می‌گویند دلیل اصلی امتناع مصر از خرید جنگنده‌های روسی ممکن است پای‌بندی به تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه روسیه بر اساس قانون «کاتسا» باشد.

به گفته «اخبار نظامی بلغارستان»، شایع شده که مسکو ممکن است بخواهد در ازای دریافت پهپادهای انتحاری بیشتر و موشک‌های بالستیک از ایران برای استفاده علیه اوکراین، این سوخوها را به صورت «مبادله‌ای» در اختیار تهران قرار دهد، یا اینکه جنگنده‌ها را با بهایی بسیاری پایین‌ترین از قیمت بازار به ایران بفروشد.

سوخو 35 گل سرسبد صنایع هوایی نظامی روسیه است، و در مراحل ابتدایی جنگ اوکراین شرکت کرده و اهداف نظامی و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور را بمباران کرده است. به گفته «اخبار نظامی بلغارستان»، برای ایران دستیابی به چنین جنگنده‌ای به منظور دفاع از خود در برابر «تهدید غرب» امری حیاتی است.

به گفته این وبگاه، آمریکا و اسرائیل اعلام کرده‌اند که در حال تمرین برای حمله هوایی به تاسیسات هسته‌ای ایران هستند، و این به این معناست که تهران برای مقابله با چنین چالشی به یک جنگنده پیشرفته نیاز دارد، که سوخو 35 می‌تواند این نقش را بر عهده بگیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید