رابرت مالی: آمریکا بر حمایت از مردم ایران تمرکز کرده است

هرچه رژیم ایران بیشتر سرکوب کند، تحریم‌ها بیشتر می‌شوند، و هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، رژیم ایران منزوی‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در اظهاراتی گفت واشینگتن به جای تلاش برای احیای توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی، روی مقابله با تلاش تهران برای تسلیح روسیه علیه اوکراین و حمایت از اعتراضات ضدحکومتی مردم ایران تمرکز کرده است.

به گزارش «گاردین»، مالی، یکشنبه 4 دسامبر گفت: «رهبران ایران خود را در یک چرخه معیوب گیر انداخته و ارتباطشان را با مردم خود و جامعه بین‌المللی قطع کرده‌اند. هرچه رژیم ایران بیشتر سرکوب کند، تحریم‌ها بیشتر می‌شوند، و هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، رژیم ایران منزوی‌تر می‌شود.»

او افزود: «هرچه رهبران ایران بیشتر احساس انزوا کنند، بیشتر به روسیه روی می‌آورند، و هرچه بیشتر به روسیه روی بیاورند، تحریم‌ها بیشتر می‌شود، فضا متشنج‌تر می‌شود، و احتمال دیپلماسی هسته‌ای کمتر می‌شود. بنابراین حقیقت این است که در حال حاضر چندین چرخه معیوب همدیگر را تقویت می‌کنند.»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت سرکوب تظاهرات مردم ایران و حمایت جمهوری اسلامی از جنگ روسیه در اوکراین محل تمرکز فعلی دولت بایدن است، و تاکید کرد اتفاق‌های مهم این دو هستند، و دولت بایدن مصمم است در این راستا تغییراتی ایجاد کند.

به گفته مالی، نمایش بعدی همبستگی ایالات متحده با معترضان ایرانی احتمالاً روز 14 دسامبر روی دهد، که زمانی است که قرار است نمایندگان کشورهای جهان درباره کنار گذاشتن رژیم ایران از «کمیته مقام زن» سازمان ملل رای‌ دهند.

این اقدام پس از رأی‌گیری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره پیشنهاد ارائه‌شده از سوی آلمان و ایسلند برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب جهت تحقیق درباره اعتراضات ایران صورت می‌گیرد، که تهران گفته آن را تحریم خواهد کرد.

به گفته «گاردین»، اگرچه مالی تاکید کرد در صورت تغییر مسیر رهبران ایران، «باب دیپلماسی» کماکان باز است، اما از اظهارات وی می‌توان اینطور برداشت کرد که آمریکا معتقد است رژیم ایران مجموعه‌ای از «تصمیمات سرنوشت‌ساز» اتخاذ کرده است که احیای توافق هسته‌ای را در حال حاضر غیرممکن می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید