بیزنس اینسایدر: چین موتور پهپاد انتحاری در اختیار ایران می‌گذارد

چین نقش مهمی در توانمندسازی ایران برای تولید و تامین پهپادها برای جنگ روسیه در اوکراین ایفا می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان اخیرا پی برده‌اند که چین موتورها، قطعات و طرح‌های پهپادهای تولید کمپانی‌های غربی را از طریق فرایند «مهندسی معکوس» بازتولید می‌کند و برخی از آنها را برای استفاده در پهپادهای انتحاری که تهران برای شرکت در جنگ اوکراین به روسیه می‌فرستد، در اختیار ایران قرار می‌دهد.

به گزارش روزنامه «بیزنس اینسایدر»، «موسسه علوم و امنیت بین‌المللی» در پژوهش جدید خود به شواهدی دست یافته که نشان می‌دهد برخی هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی سرنگون‌شده در اوکراین دارای موتورها و قطعات چینی با مدل غربی بوده‌اند.

به عنوان مثال، موتوری که در پهپاد «شاهد-136» به کار رفته را کمپانی چینی «Beijing MicroPilot Flight Control Systems» ساخته است. این موتور کپی چینی موتوری است که شرکت آلمانی «Limbach Flugmotoren» می‌سازد.

موتور پهپاد «شاهد-131» ساخت خود ایران است، اما کپی مهندسی معکوس‌شدهٔ یک موتور دیگر ساخت شرکت مذکور چینی است، که خود بر اساس یک طرح بریتانیایی ساخته شده است.

به گفته «بیزنس اینسایدر»، ظاهرا ترتیب این فرایند بدین صورت است که چین طرح‌های قطعات پهپادهای غربی را مهندسی معکوس و تولید داخلی می‌کند، در برخی موارد این طرح‌ها را برای تولید پهپاد در اختیار ایران می‌گذارد، و در برخی موارد هم موتورهای تولید چین مستقیماً در پهپادهای انتحاری ایرانی استفاده می‌شوند.

بر این اساس، پژوهشگران در گزارش خود نوشتند: « شرکت‌های چینی نسخه‌هایی از اقلام غربی را برای تولید پهپادهای انتحاری به ایران عرضه می‌کنند. نسبت به ارزیابی‌های پیشین، چین نقش مهمتری در توانمندسازی ایران برای تولید و تامین پهپادها برای جنگ روسیه در اوکراین ایفا می‌کند.»

علاوه بر قطعات و طرح‌های چینی، پژوهشگران همچنین کشف کردند که پهپادهای انتحاری «شاهد-136» و «مهاجر-6» تولید ایران دارای قطعات ساخت آمریکا و اروپا هستند. کارشناسان اوکراینی نیز اخیرا موفق شدند با بررسی پهپادهای ساقط شده ایرانی، قطعات ساخت غرب را در آنها پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size