فارین پالیسی: چین چه سودی از احیای «برجام» می‌برد؟

پژوهشگران امور چین می‌گویند بی‌ثباتی در خاورمیانه توانایی واشینگتن برای مقابله با پکن را کاهش می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله «فارین پالیسی» در مقاله‌ای به تحلیل این موضوع پرداخته که پکن از احیای توافق هسته‌ای غرب با تهران بسیار سود می‌برد، به‌طوری که برنامه‌های آمریکا برای مقابله با گسترش نفوذ چین در خاوردور را بر هم می‌زند.

به گفته این مجله، حامیان احیای «برجام» ادعا می‌کنند که این توافق، با قرار دادن برنامه هسته‌ای تهران در یک «جعبه»، خیال واشینگتن و متحدانش را راحت می‌کند تا بتوانند روی مقابله با خصومت‌ فزاینده پکن در منطقه هند و اقیانوسیه تمرکز کنند.

اما یک توافق «کوتاه‌تر و ضعیف‌تر» که به‌طور چشمگیری رژیم ایران را تقویت می‌کند، نتیجه معکوس خواهد داشت. چنین توافقی منجر به بی‌ثباتی بیشتر در خاورمیانه و هند و اقیانوسیه خواهد شد، و در عین حال چین را قادر می‌سازد تا نفوذ خود را در سرتاسر منطقه خلیج عمیق‌تر کند.

در این گزارش آمده است، پس از برداشته شدن تحریم‌ها از روی رژیم ایران، چین به طور قطع سرمایه‌گذاری و تجارت خود با این کشور را افزایش خواهد داد، و نفوذ خود را نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه بیشتر می‌کند.

این امر درباره زیرساخت‌ها و پروژه‌های مرتبط با حمل‌ونقل با هدف اتصال ایران به شبکه‌های منطقه‌ای چین در آسیای جنوبی و مرکزی صدق می‌کند. ایجاد خط آهن برنامه‌ریزی‌شده بین ایران و استان سین‌کیانگ در غرب چین نمونه چنین نزدیکی میان دو کشور است.

بر اساس نوشته فارین پالیسی، تهران همچنین برای نوسازی رسانه‌ها و شبکه مخابرات خود، از جمله نصب فناوری‌های نظارتی هوش مصنوعی که چین در اختیار دیگر رژیم‌های استبدادی قرار داده است، به پکن تکیه خواهد کرد. نتیجه این امر سانسور و سرکوب سیاسی بیشتر برای میلیون‌ها ایرانی خواهد بود.

«فارین پالیسی» نتیجه می‌گیرد هزینه‌ای که مقابله با این اقدامات برای آمریکا برخواهد داشت، عملا تلاش‌های این کشور برای مقابله با چین در خاوردور را مختل خواهد کرد. پژوهشگران امور چین می‌گویند بی‌ثباتی در خاورمیانه توانایی واشینگتن برای مقابله با پکن را کاهش می‌دهد.

بدین ترتیب، یک توافق ضعیف با ایران می‌تواند منجر به بی‌ثباتی بیشتر در دو جبهه مورد مناقشه یعنی خاورمیانه و منطقه هند و اقیانوسیه شود، که به این دو باید جبهه سوم جنگ اوکراین را نیز اضافه کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید