مدودف: عقب‌نشینی کی‌یف از عضویت در ناتو برای پایان جنگ اوکراین کافی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری پیشین روسیه اعلام کرد، حتی اگر کی‌یف رسماً از خواست خود برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» دست بکشد، مسکو عملیات نظامی خود علیه اوکراین را متوقف نخواهد کرد.
مدودف که هم‌اکنون به عنوان معاون شورای امنیت روسیه مشغول به کار است و از متحدین مهم پوتین محسوب می‌شود، در مصاحبه‌ با شبکه‌‌ فرانسوی «ال‌سی‌آی» گفت، اگر شروط از پیش‌تعیین شده مسکو محقق شود، این کشور آماده انجام مذاکرات با ولادیمر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین است.
روسیه پیش از حمله به اوکراین در فوریه سال جاری، عضویت اوکراین در ناتو را اقدامی غیر قابل‌قبول خوانده بود.
به گزارش رسانه‌های روسیه، مدودف در گفت‌وگوی خود با «ال‌سی‌آی» گفت: «عقب‌نشینی اوکراین از خواسته خود مبنی بر عضویت در ناتو یک موضوع مهم است، اما در واقعیت برای دستیابی به صلح کافی نیست.»
او در ادامه تاکید کرد که مسکو تا تحقق اهداف خود در اوکراین، به این عملیات نظامی ادامه می‌دهد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیشتر اعلام کرده بود، او به‌دنبال «از‌ بین بردن نازیسم» در اوکراین است. دولت کی‌یف و کشورهای غربی نیز در مقابل، این ادعای روسیه را بهانه‌ای غیر موجه برای آغاز یک جنگ خواندند.
مسکو و کی‌یف تاکنون چندین دور مذاکره برگزار کرده‌اند، اما به هیچ پیشرفتی در این زمینه دست پیدا نکرده و هیچ‌گونه نشانه‌ای برای از سرگیری این گفت‌و‌گوها نیز وجود ندارد.
مدودف در بخش دیگری از مصاحبه خود، با اشاره به آمادگی مقامات روسیه برای دیدار با زلنسکی گفت: «این [مذاکرات] به چگونگی تحولات آینده بستگی دارد.»
او در ادامه افزود، کمک‌های تسلیحاتی کنونی آمریکا به اوکراین مانند سیستم موشک توپخانه «هیمارس»، خطری واقعی علیه روسیه محسوب نمی‌شود. با این وجود به گفته رئیس‌جمهوری پیشین روسیه، اگر آمریکا اقدام به ارسال تسلیحات دوربرد کند، این امر می‌تواند از سوی مسکو‌ یک خطر تلقی شود.
او در این زمینه تصریح کرد، بین موشک‌های با برد ۷۰ کیلومتر و‌ موشک‌های با برد ۳۰۰ و ۴۰۰ کیلومتر تفاوت چشمگیری وجود دارد. به گفته او، موشک‌های دوربرد تهدیدی مستقیم علیه روسیه محسوب می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید