.
.
.

چشم‌پوشی دولت اردوغان از فعالیت‌های پولشویی و تروریسم حکومت ایران

طی شش سال گذشته حدود 30000 افسر پلیس در ترکیه پاکسازی و یا زندانی شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وب‌سایت «نوردیک مانیتور» فاش کرد که دولت ترکیه، در ادامه روند تحت پیگرد قرار دادن منتقدان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه طی سال‌های اخیر، تعدادی از فرماندهان پلیس، قضات و دادستان‌هایی که روی فعالیت‌های غیرقانونی حکومت ایران در ترکیه تحقیق می‌کرده‌اند را پاکسازی کرده است.

به گفته «نوردیک مانیتور»، رئیس‌جمهوری ترکیه، در حرکتی سیستماتیک فرماندهان و افسران پلیسی که روی پولشویی و فعالیت‌های تروریستی رژیم ایران در ترکیه در ارتباط با اردوغان و حلقه نزدیکانش متمرکز بودند را با مجازات‌های مختلفی از جمله اخراج دسته‌جمعی، زندان، شکنجه، و اعتراف اجباری علیه خود روبرو کرده است.

بر اساس این گزارش، تحقیقات پلیس و دادستانی سالیان سال در جریان بوده، و دولت اردوغان تنها در سال 2013 از آن آگاه شده و به آن واکنش شدید نشان داده است. این تحقیقات نشان می‌دهد که رئیس جمهوری ترکیه، اعضای خانواده‌اش و حلقه نزدیکان وی در دولت در فعالیت‌های پولشویی رژیم ایران در دوران تحریم‌های بین‌المللی، و پرونده‌های تروریسم شامل نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، القاعده و داعش در عراق و سوریه نقش داشته‌اند.

گفتنی است که در پی کودتای نافرجام 15 ژوئیه 2016 به منظور برکناری اردوغان، دولت ترکیه از آن به عنوان بهانه‌ای استفاده کرده تا بسیاری از منتقدان رئیس‌جمهوری ترکیه را تحت پیگرد قرار دهد. برآورد شده که طی شش سال گذشته حدود 30000 افسر پلیس از جمله بسیاری از فرماندهان ارشد این نیرو در ترکیه پاکسازی و یا زندانی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم