.
.
.

هشدار دبیرکل سازمان ملل درباره افزایش تهدیدهای تروریستی در افغانستان

مارک میلی: در صورت احساس خطر از جانب افغانستان قادر به انجام عملیات ضربتی هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن هشدار درباره خطر احیا و رشد دوباره تروریسم در افغانستان، خواستار مبارزه جهانی با پدیده تروریسم شد.

خبرگزاری «دی نیوز» پنج‌شنبه 22 ثور (اردیبهشت)، گزارش داد، دبیرکل سازمان ملل متحد در نشست بین‌المللی حقوق بشر، جامعه مدنی و مبارزه با تروریسم در اسپانیا گفته است گسترش «داعش» و شبکه القاعده در افغانستان تهدید فزاینده را متوجه جهان ساخته است.

به گفته گوترش، تروریسم نه تنها حمله به مردم بی‌گناه، بلکه «یک حمله همه‌جانبه» به حقوق بشر است و پاسخ به تروریسم باید در حاکمیت قانون، برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر باشد تا اثربخشی آن‌ها تضمین شود.

نشست دو روزه مبارزه با تروریسم با حضور دولت‌ها، سازمان‌ها، فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در شهر مالاگا اسپانیا برگزار شد و اشتراک کنندگان پدیده تروریسم را به بحث و بررسی گرفتند.

پس از سقوط حکومت پیشین و روی‌کار آمدن طالبان در افغانستان، نگرانی‌ها از قدرت‌گرفتن گروه «داعش» و اعضای شبکه القاعده افزایش یافته است.

پیش‌تر دیوید پترائوس، رئیس پیشین سازمان امنیت خارجی آمریکا «سیا» و فرمانده اسبق نیروهای آمریکایی در افغانستان، با ابراز نگرانی از خشونت‌های اخیر در این کشور گفت، قبل از این نیز پیش‌بینی شده بود طالبان توانایی تامین امنیت را ندارد.

او افزوده بود، آزاد شدن هزاران زندانی توسط طالبان از زندان‌ها، سبب افزایش خشونت‌ شده است؛ پس از رهایی اعضای گروه‌های تروریستی، این گروه‌ها دوباره قدرت گرفته‌اند و دست به حمله می‌زنند.

در همین زمینه ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با ابراز نگرانی درباره فعالیت «داعش» در افغانستان، گفته است ایالات متحده در صورت خطر تهدیدهای تروریستی، در افغانستان دست به عملیات خواهد زد.

میلی، چهارشنبه 21 ثور (اردیبهشت) در جلسه استماع مجلس نمایندگان گفت، «داعش» ممکن است حملات خود را از افغانستان از سر بگیرد اما «در صورت احساس خطر از جانب افغانستان ما توانایی انجام عملیات ضربتی را داریم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم