نظام‌الدین قیصاری، نظامی پیشین افغانستان در ایران بازداشت شد

با سقوط حکومت پیشین اکثر مقامات نظامی افغانستان کشور را ترک کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «تنسیم» به نقل از یک مقام امنیتی جمهوری اسلامی گزارش داده است که نظام‌الدین قیصاری، از فرماندهان نیروهای محلی حکومت پیشین افغانستان، به اتهام جعل اسناد در ایران بازداشت شده است.

به گزارش این خبرگزاری، سربازان پولیس ایران، سه‌شنبه 16 نوامبر (25 عقرب)، نظام‌الدین را به اتهام جعل اسناد و فریب مهاجرین افغانستانی در شهر تهران بازداشت کرده است.

مهدی محمودی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله (کشور) ایران، گفته است: «این مقام نزدیک به حکومت سابق افغانستان خود به‌صورت غیرقانونی وارد ایران شده و اقدام به برخی امور خلاف قانون در رابطه با مدارک هویتی مهاجرین افغانستانی کرده بود.»

او افزوده است این فرمانده محلی پیشین، در شهرهای تهران، کرج و اطراف پایتخت، سه دفتر جعل اسناد دایر کرده بود که در برابر پول، برای آن‌عده از مهاجرین افغانستانی که فاقد مدرک اقامت در ایران به‌سر می‌برند اسناد جعلی تهیه می‌کرد.

مهدی محمودی علاوه کرده است که تنها مرجع قانونی و رسمی برای رسیدگی به امور مهاجرین، ادارات اتباع خارجی، استانداری‌ها و فرمانداری‌ها است.

نظام‌الدین قیصاری
نظام‌الدین قیصاری

پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان به‌دست طالبان، اکثر مقامات ارشد نظامی و نظامیان حکومت پیشین، از ترس گروه طالبان به کشورهای همسایه از جمله ایران و پاکستان پناه بردند.

از آن‌جایی که جمهوری اسلامی روابط نزدیک با طالبان دارد و همچنان در تلاش است نفوذ خود را در افغانستان بیشتر کند، مشخص نیست که این فرمانده نظامی پیشین، دست به ایجاد دفتر برای جعل اسناد زده است یا هم بازداشت او به‌درخواست طالبان صورت گرفته و جعل اسناد دامی است که جمهوری اسلامی برای او پهن کرده است.

قیصاری پس از سقوط شهر مزار شریف، به‌دست طالبان اسیر شده بود و پس از رهایی، کشور را ترک کرده به ایران پناه برد. او قبلا در فیسبوک خود نوشته بود که در این کشور به‌عنوان نماینده مهاجرین افغانستانی تعیین شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید