هشدار الکاظمی به تهران: گروه‌های نیابتی خود را مهار کنید

شبه نظامیان مورد حمایت ایران تهدید به بریدن گوش الکاظمی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، از حکومت ایران خواست که در جریان مذاکرات جاری بغداد و واشینگتن، گروه‌های شبه‌نظامی خود را در عراق مهار کند.

به گزارش «اسوشیتد پرس»، دو مقام عراقی چهارشنبه 7 آوریل 2021، گفتند که الکاظمی این درخواست را در پیامی به تهران، با لحنی قاطع، مطرح کرده است.

«اسوشیتد پرس»، از قول مقامات عراقی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود، افزوده است که الکاظمی هشدار خود را طی نامه‌ای برای نظام ایران فرستاده و از رهبران این کشور خواسته است که گروه‌های شبه نظامی نیابتی خود را در عراق در جریان دور سوم مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشینگتن مهار کند.

این در حالی‌ است که سومین دور گفتگوهای استراتژیک واشینگتن و بغداد که روز چهارشنبه آغاز شد، اولین سری گفتگوهای راهبردی آمریکا با عراق از زمان روی کار آمدن جو بایدن است.

انتظار می‌رود که گفتگوهای استراتژیک بغداد و واشینگتن که در ماه ژوئن گذشته آغاز شد، دربر دارنده مسائل مختلفی از جمله حضور باقیمانده نیروهای رزمی آمریکا در عراق و همچنین مسئله گروه‌های شبه‌نظامی عراقی مورد حمایت ایران باشد که خارج از اختیارات دولت فعالیت می‌کنند.

مقامات عراقی می‌گویند که الکاظمی در پیام خود به تهران تهدید کرده است که اگر جمهوری اسلامی از نفوذش برای کنترل شبه‌نظامیان در عراق استفاده نکند، «به روشنی بیان خواهد کرد که چه کسی از آنها حمایت می کند» و افزوده است که حاضر است با آنها مقابله کند.

به گزارش «اسوشیتد پرس»، کاروانی از شبه‌نظامیان شیعه به شدت مسلح، هفته گذشته آشکارا در مرکز بغداد تردد کرده و حضور آمریکا در عراق را محکوم و همچنین تهدید کردند گوش کاظمی را ببرند؛ حرکتی که به نوشته این خبرگزاری، به روشنی برای تضعیف نخست وزیر عراق صورت گرفت.

به گفتۀ یکی از رهبران شیعه عراق، در پی ارسال نامه مصطفی الکاظمی، اسماعیل قاآنی فرماندۀ نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران، سفر دو روزه‌ای به بغداد انجام داد و طی آن شبه‌نظامیان و رهبران سیاسی شیعه عراق را به آرامش فراخواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید