گفتگوهای روسیه و آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران

آمریکا و روسیه موضوع بازگشت همه طرف‌های برجام به اجرای کامل این توافق را بررسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از پایان اولین نشست کمیته مشترک برجام، منابع خبری «العربیه» روز چهارشنبه 7 آوریل 2021 گزارش کردند روسیه و آمریکا گفتگوهای مشترکی درباره توافق هسته‌ای ایران داشتند.

میخائیل اولیانوف، سفیر موسکو در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که با رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران دیدار وموضوع بازگشت همه طرف‌های برجام به اجرای کامل این توافق را بررسی کرده است.

اولین نشست کمیته برجام روز سه‌شنبه با حضور هیات‌های آلمان، فرانسه، بریتانیا، روسیه و چین در وین، پایتخت اتریش برگزار شد و همه طرف درباره ادامه کار کمیته‌های فنی توافق کردند.

دو گروه از کارشناسان هم به شکل همزمان مسئول بررسی تحریم‌هایی که باید آنها را بردارد و اقداماتی که ایران باید انجام دهد، شدند. این دو گروه باید روز جمعه آینده که نشست دوم کمیته مشترک برگزار می‌شود، باید گزارش کار خود را ارائه دهند.

با پایان نشست روز سه‌شنبه 6 آوریل 2021 برای از سرگیری مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای غربی، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه نزد سازمان‎‌های بین‌المللی در وین گفت که احیای برجام بلافاصله محقق نخواهد شد و زمان‌بر است.

این دیپلمات ارشد روس در صفحه توئیترش نوشت: «دو گروه در سطح کارشناسی پیرامون رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای موظف شدند تا گام‌های لازم از سوی تهران و واشنگتن را در خصوص اجرای کامل برجام شناسایی کنند.»

اولیانوف در ادامه توضیح داد: «احیای برجام بلافاصله محقق نخواهد شد و کمی زمان بر است. اینکه چقدر طول می‌کشد مشخص نیست.»

موضوع زمان‌بر بودن حصول توافق از سوی طرف آمریکایی هم مطرح شد و رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در موضوع ایران گفتکه «حصول توافق پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران ضرورت ندارد» واشنگتن برای ارتباط با با هر یک از مسئولان در تهران آمادگی دارد.

براساس بیانه وزارت امور خارجه ایران عباس عراقچی، رئیس هیات ایرانی اعلام کرد: «رفع تحریم های‌ آمریکا، اولین و ضروری ترین اقدام جهت احیای برجام می باشد و جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل دارد به محض رفع تحریم ها و پس از راستی آزمایی آن، اقدامات جبرانی هسته ای خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام برگردد.»

در سوی مقابل رابرت مالی اما گفت که اصرار ایران به لغو تحریم‌ها پیش از بازگشت به تعهدات برجامی خود، نشان دهنده عدم جدیت در بازگشت به برجام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید