رهبر مارونی‌ها به حزب‌الله: چرا با بی‌طرفی لبنان مخالفت می‌کنید؟

الراعی خطاب به حزب‌الله: تو منافع من و مردم خود را در نظر نمی‌گیری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در شدیدترین موضع گیری علنی علیه سیاست حزب‌الله در لبنان، اسقف «بشاره الراعی» رهبر مارونی‌های این کشور، انتقادات شدیدی را علیه سیاست‌های این حزب مطرح کرد؛ سیاست‌هایی که به گفته او لبنان را وارد محورهایی کرده که در آن هیچ نفعی برای، کشور و مردم وجود ندارد.

اسقف الراعی روحانی مسیحی که از موقعیت برجسته‌ای در کشوری برخوردار است که در آن همه قدرت سیاسی و مناصب عالی بر اساس تقسیمات فرقه‌ای توزیع شده، چهارشنبه 31 مارس در جریان سمپوزیومی با مهاجران لبنانی از طریق برنامه ارتباط ویدئویی «زوم» بار دیگر با تاکید برضرورت بی طرفی لبنان و عدم گنجاندن آن در محورهای ایران، چه در سوریه،عراق یا یمن خطاب به حزب‌الله گفت: «چرا در برابر بی طرفی ایستاده‌اید، می‌خواهید مرا مجبور به جنگ کنید؟ می‌خواهید لبنان در وضعیت جنگ بماند؟ آیا نظر من را هنگام ورود به جنگ جویا شدید؟ آیا خواهان موافقت من برای رفتن به سوریه، عراق و یمن شدید؟ آیا هنگام اعلام جنگ و صلح با اسرائیل، نظر دولت را جویا می‌شوید؟ توجه داشته باشید که بر اساسا قانون اساسی، اعلام جنگ و صلح منوط به دو سوم رأی اعضای دولت دارد.»

او خطاب به حزب‌الله افزود: «آنچه من انجام می‌دهم به نفع شما است، اما شما منافع من و مردم خود را در نظر نمی گیرید.»

اسقف الراعی همچنین تأکید کرد که افرادی از حزب‌الله نزد به او آمده و می‌گویند: «این سلاح علیه ماست ، ما دیگر تحمل نداریم. اینها مانند بقیه لبنانی‌ها گرسنه هستند و دیگر نمی‌توانند جنگ را تحمل کنند.»

رهبر مارونی‌های لبنان بار دیگر با تاکید بر لزوم محافظت از لبنان و بی طرفی آن افزود که این فراخوان به سوی حیات و زندگی، در خدمت منافع و نجات لبنان است.

او پرسید که «چرا حزب الله در مورد چنین مواردی خواهان رایزنی با او می شود اما زمانی که در صدد ورود به جنگ در بیرون از کشور است که نابودی و تخریب کشور را در بر دارد ، خواهان موافقت دیگر طرف‌های لبنانی نیست؟»

این کشمکش‌های سیاسی در حالی است که لبنان یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی و معیشتی طی دهه های گذشته را تجربه می‌کند، آنهم درحالی که تشکیل کابینه و مشاجرات سیاسی بر سر تقسیم مناصب وزارتی، به نقطه اوج خود رسیده و هیچ توجهی به فراخوان‌های متعدد جهانی به ویژه از سوی فرانسه ، برای تسریع در روند تشکیل کابینه نمی‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید