احمدی‌نژاد «باندهای امنیتی» را به سرکوب و انحراف اعتراضات در ایران متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری سابق ایران در رابطه با اعتراضات سال 88 اظهار داشت کشور در انتخابات سال 88 به طور جدی و آشکار با نقش و اقدام سازمان‌یافته «باند امنیتی» مواجه بوده است.

احمدی‌نژاد که در هفتمین قسمت از مجموعه ویدیویی گزارش جمهور با عنوان «حوادث 88، کودتای اشرافیت علیه ملت» سخن می‌گفت، بیان کرد: «از برنامه‌های دیگر باندهایی که به سیستم امنیتی کشورها نفوذ کرده‌اند، سازماندهی اراذل و اوباش است. آنها راسازماندهی و مسلح می‌کنند و هنگامی که مردم یک اعتراض به حقی علیه طبقه اشراف دارند، اینها می‌آیند آتش می‌زنند، درگیری درست می‌کنند، بلوا درست می‌کنند و زمینه‌های برخورد خشن با مردم معترض را فراهم می‌کنند».

احمدی‌نژاد که در انتخابات سال 88 برای بار دوم به ریاست جمهوری ایران رسید، طی اعتراضات گسترده که بعدها به «جنبش سبز» معروف شد به همراه نهادهای قدرت وابسته به رهبر ایران متهم به تقلب گسترده در نتایج آن انتخابات شد.

رئیس جمهور سابق ایران با اشاره به شکل‌گیری گروه‌های لباس شخصی امنیتی در ایران و نقش آنها در سرکوب اعتراضات، افزود: «گروه‌های سازمان‌یافته لباس شخصی، امنیتی و ناشناخته می‌ریختند و آتش می‌زدند و درگیری درست می‌کردند و تیراندازی می‌کردند تا زمینه‌های برخورد خشن با متن مردمی که حقوقشان را مطالبه می‌کنند را فراهم بکنند».

این سخنان احمدی‌نژاد در حالی زده می‌شود که وی تلاش دارد مجددا برای انتخابات ریاست جمهوری آینده در خرداد 1400 نامزد شود. ناظران بر این باورند که اظهارات احمدی‌نژاد در چارچوب جنگ قدرت میان جناح‌ها و نهادهای درونی جمهوری اسلامی برای کسب پست ریاست جمهوری بوده چرا که وی در زمان حوادث 88 هم در جایگاه رئیس جمهوری قرار داشت و هم رئیس شورای امنیت کشور بود و می‌بایست در جریان آن حوادث و دادگاه‌هایی که پس از آن شکل گرفت این سخنان را ایراد می‌کرد.

محمود احمدی‌نژاد در ادامه ویدئو با متهم ساختن مستقیم نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران در سرکوب و انحراف عمدی اعتراضات مسالمت‌آمیز سال 88 ابراز داشت: «در انتخابات سال 88 به طور جدی و آشکار با نقش و اقدام سازمان‌یافته این باند امنیتی مواجه بودیم. من تا آنجایی که امکان داشت عملکرد آنها را رصد می‌کردم».

احمدی‌نژاد که در یک سخنرانی طی اعتراضات سال 88 مردم معترض را «خس و خاشاک» نامیده و به طور ضمنی از سرکوب معترضان حمایت کرده بود، در رابطه با هزاران کشته، زخمی، فراری، بازداشتی و به ویژه رقبای انتخاباتی خود که به دلیل اعتراض به نتایج انتخابات سال 88 تاکنون در حبس و حصر قرار دارند هیچ موضع روشنی نگرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید