هواپیمایی کشوری ایران تناقض‌گویی‌ سپاه درباره سقوط هواپیمای اوکراینی را تکذیب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران ضمن تکذیب تناقض‌گویی سپاه پاسداران درباره علل حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی در 8 ژانویه 2020، تاکید کرد که قرار نبود آسمان ایران در شب حمله موشکی به پایگاه عین الاسد بسته شود.

به گزارش رسانه‌های ایرانی تورج دهقانی زنگنه شامگاه یکشنبه 14 فوریه 2021 و در واکنش به تناقض‌گویی‌های سپاه، گفت که «قرار نبود که آسمان ایران در شب حمله به پایگاه عین الاسد محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، به روی هواپیماهای غیرنظامی بسته اعلام شود».

بنا به شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» این اظهارات زنگنه پس از آن تصریح شد که سپاه پاسداران ایران پیش‌تر اعلام کرده بود درخواست‌هایی مبنی بر بستن حریم‌ هوایی ایران را تقدیم کرده است.

هماهنگی کردیم و تصمیم گرفتیم که حریم هوایی بسته نشود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران در اظهاراتی به روزنامه «شرق» و در پاسخ به سئوالی درباره نبود هماهنگی میان طرف‌های مختلف ذیربط در شب حمله سپاه به پایگاه آمریکایی عین‌ الاسد در عراق، تاکید کرد که «هماهنگی‌های بسیار خوبی میان مقامات عالی‌رتبه انجام شده است». او افزود:« قرار نبود حریم‌ هوایی کشور بسته شود».

او همچنین با طرح این سوال که « آیا سازمان هواپیمایی کشوری می‌تواند حریم‌هوایی را بسته اعلام کند؟» گفت اقدام به بستن حریم هوایی کشور به ارائه درخواست به سازمان هواپیمایی کشوری نیاز دارد و از همین رو سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس قانون این درخواست را به دولت ارجاع می‌دهد.

شایان ذکر است که امیر علی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران پیش‌تر تاکید کرده بود که در نتیجه وضعیت آماده‌باش در کشور و نگرانی از حملات احتمالی، سیستم راه‌انداز سامانه دفاعی در کشورش «چندین بار» تقاضای تخلیه حریم‌هوایی را داده بود، اما بنا بر برخی ملاحظات این اتفاق رخ نداده است.

در این راستا نمایندگان خانواده‌های قربانیان سانحه سرنگونی هواپیمای اوکراینی بارها به عدم بسته شدن حریم هوایی ایران در شبه حمله موشکی سپاه به پایگاه محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق، اعتراض کرده‌اند.

از سویی حامد اسماعیلیون یکی از افرادی که همسر و دخترش را در حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی از دست داده است اظهار داشت که خانواده‌های 176 قربانی این حادثه در برابر دادگاه نظامی تهران حاضر شده تا شکایت‌ها خود را پیگیری کنند.

اسماعیلیون در بخشی از گزارش خود در این‌باره نوشت که دادستان نظامی به یک پدری که فرزند خود را در این حادثه از دست داده، گفته « بله ما آنها را کشتیم، بله این کار ما بوده است».

اسماعیلیون افزود که بازپرس پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی گفته: «کدام کشور عاملان حمله به هواپیمای مسافربری را محاکمه کرده تا ما اقدام به محاکمه آنها بکنیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم