.
.
.

علیرغم گذشت یک سال هنوز کسی نمی‌داند چند نفر در کشتار ماهشهر جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با گذشت یک سال از اعتراضات آبان 98 که در پی گرانی بنزین در ایران آغاز شد و تقربیا همه شهرهای این کشور را درگرفت، هنوز آمار روشنی از تعداد کشته‌های این اعتراضات وجود ندارد و کشتار ماهشهر به عنوان یکی از بارزترین حوادث این اعتراضات هم شامل این موضوع می‌شود. ایران هیچ‌گاه آمار دقیق قربانیان اعتراضات سراسری در این کشور را اعلام نکرد ولی خبرگزاری رویترز این تعداد را بیش از 1500 نفر ذکر کرد.

سازمان عفو بین‌الملل در 20 می 2020 بیانیه‌ای منتشر و مشخصات 304 جانباخته در جریان سرکوب اعتراضات آبان 1398 را اعلام کرد. در این بیانیه به تعدادی از کشته‌های کشتار ماهشهر هم اشاره شده ولی فعالان عرب اهوازی آمار این کشته‌ها را بیشتر از این می‌دانند.

در گزارش آمنستی به 30 کشته حوادث ماهشهر اشاره شده و این کشته‌ها به این شرح معرفی شده‌اند.

عباس منصوری (عساکره)، احد بشاره دورقی، احمد چراغیان، علی آلبوعلی، احمد آلبوعلی، علی رحمانی، علی باوی، علی مرادی، چنعانی (نام کوچک نامشخص)، اقبال اسماعیلی، فرشاد حاجی پور میالسی، قاسم باوی، مجید مجدم، منصور عساکره، منصور دریس، مهدی رودباریان، محمد خالدی، محمد خالقی، مجتبی عبادی، محسن عبادی مهر، مصطفی رودباریان، رزاق ناصرزاده، رضا منصوری، سالم امیر سنجریان، طاهر الخمیس (حطاوی)، یوسف آلبوعبادی، یوسف خالدی، یک زن شناسایی نشده (احتمال دارد زهرا یا حسنیه عتقی باشد)، عدنان هلالی و یک زن شناسایی نشده.

در همین راستا سازمان حقوق بشر اهواز در مطلبی که 24 آبان 1399 و همزمان با اولین سالگرد این کشتار منتشر کرد، جزئیات بیشتری دربارهٔ قربانیان منتشر کرد و دربارهٔ این کشتار نوشت: «در جریان سرکوب تظاهرات معشور که علی‌رغم گستردگی مشارکت شهروندان عرب بصورت کاملاً مسالمت آمیز برگزار شد، نیروهای ویژهٔ امنیتی به همراه سپاه پاسداران از اسلحه تهاجمی و سنگین نظیر تانک، هلیکوپتر و مسلسل‌های دوشکا استفاده کردند و خیابان‌ها و نیزارهای اطراف شهرهای مورد اشاره را به میدان جنگ مبدل ساختند.»

در این مطلب آمده که «در اعتراضات سراسری آبان 1398 حدود 170 معترض در سراسر اقلیم اهواز (خوزستان) به دست نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران کشته شدند و بیش از 2500 شهروند عرب بازداشت شدند.»

براساس گزارش اهرو، سازمان حقوق بشر اهواز در معشور (ماهشهر) و حومه آن بویژه مناطق جراحی و کوره (شهرک طالقانی) سرکوب خونباری علیه معترضین صورت گرفت و در روز دوشنبه 27 آبان 98 نیروهای نظامی و امنیتی با تانک و ماشین‌های شاسی‌بلند مجهز به دوشکا و تیربار و اسلحه سنگین وارد شهرک چمران (جراحی) شده و ده‌ها نفر از آنان با تیر مستقیم نیروهای امنیتی جان باختند که سازمان حقوق بشر اهواز توانست اسامی 37 نفر از قربانیان را مستند کند. در این درگیریها تعدادی از جوانان سروان رضا صیادی از نیروهای یگان ویژه، با جوانانی که مسیر منتهی به شرکت‌های پتروشیمی ماهشهر، یعنی تنها منبع صادرات غیرنفتی فعلی ایران، را بسته بودند درگیر شده و تعداد قابل توجهی از آنها را کشتند.

حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در خوزستان، به دلیل نقش اصلیش در کشتار معترضین و علی‌الخصوص به دلیل کشتار ماهشهر (معشور) در جریان اعتراضات آبان ماه 1398 در لیست تحریم‌های وزارت امور آمریکا قرار گرفت. برایان هوک، مسئول سابق وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز جمعه 17 ژانویه 2020 (27 دی 1398) اعلام کرد که شاهوار پور به دلیل نقض فاحش حقوق بشر علیه تظاهرکنندگان در لیست تحریم ویزای ایالات متحده قرار گرفته‌است. وی افزود: شاهور پور در نوامبر 2019 (آبان 1398) فرماندهی عملیات قتل‌عام 148 شهروند معترض را بر عهده داشته ‌است.

علی خواجه آلبوعلی، از اهالی جراحی (چمران)، در 27 آبان کشته شد

احمد خواجه آلبوعلی، از اهالی جراحی (چمران)، در 27 آبان کشته شد

طاهر آل خمیس (عچرش)، فرزند عبدالله، 25 ساله، متأهل و دارای یک فرزند 7 ساله، اهل جراحی، در 27 آبان ماه کشته شد

قاسم باوی فرزند منصور، اهل جراحی، در 27 آبان ماه کشته شد

محمد خالدی، اهل جراحی، در 27 آبان ماه کشته شد

خانم عتیقی، همسر آقای مختار عتیقی

خانم ام ولید

دختر بچه با فامیل چنعانی اهل جراحی

رضا عساکره اهل جراحی

محسن عبادی مهر اهل جراحی

عدنان هلالی، اهل جراحی

یوسف آلبوعبادی فرزند یونس، اهل جراحی

علی باوی، 25 ساله، اصابت گلوله به ناحیه سر، از اهالی جراحی

سالم امیر سنجران عیدانی، کارمند ترانسپورت حمل ونقل پتروشیمی خورموسی (بندرامام)، در روز دوشنبه آبان ماه در جراحی کشته شد

احمد چراغیان از اهالی جایزان عمیدیه که در شرکت پتروشیمی تندگویان مشغول به کار در روز دوشنبه 27 آبان ماه در جراحی کشته شد

عباس منصوری، فرزند طعمه، از اهالی جراحی

محمد خالدی، از اهالی کوره

احمد آلبوعلی، جوان 17 ساله، فرزند عبدالعلی، از اهالی کوره (شهرک طالقانی) تنها فرزند خانواده در 27 آبان در «دروازه قرآن» ورودی شهر کوره و از فاصله بسیار نزدیک کشته شد

مجتبی عبادی

حمید شیخانی 35 ساله فرزند حمد از اهالی کوره، در روز سه شنبه 28 آبان ماه در کوره مجروح و بازداشت شد و سپس دوم آذر ماه از خانواده‌اش می‌خواهند جنازه اش را تحویل بگیرند و مشخص شد که به دلیل عدم مداوا و زیر شکنجه کشته شده‌ است.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه 20 آذر 1398 در گفتگو با خبرنگاران ، رخ دادن«کشتار ماهشهر» در جریان سرکوب اعتراضات آبان ماه گذشته را تأیید کرد ولی همزمان ادعا کرد که «افراد مسلح» به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

کشتار ماهشهر که با نام‌های کشتار معشور، کشتار نیزار و چند نام دیگر معروف شد، اشاره به حوادثی دارد که در پی اعتراضات مردمی به افزایش قیمت بنزین، در روزهای 25 تا 29 آبان 1398 رخ داد و حدود 100 نفر از مردم محلی توسط نیروهای امنیتی با سلاح‌های سبک و سنگین از جمله رگبار دوشکا و تانک به گلوله بسته شده و در نیزارهای اطراف ماهشهر کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم