کدام روش پخت ماهی براى حفظ ارزش غذایی آن بهتر است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ماهی یکی از غذاهای سالم و سرشار از پروتئین است که به دلیل داشتن مقدار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 و سایر مواد مغذی ضروری مانند ویتامین D، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، و منیزیم برای بدن بسیار مفید است.

با توجه به این فواید غذایی که برای سلامتی بدن مهم است، انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند، حداقل دو بار در هفته ماهی بخورید، به ویژه ماهی‌های چرب، مانند سلمون، ساردین، تن و شاه‌ماهی.

Advertisement

به منظور حداکثر بهره‌ بردن از مواد مغذی ماهی‌ها باید به مساله پختن آنها توجه شود، زیرا برخی از روش‌های پخت ارزش غذایی ماهی را از بین می‌برد.

وب‌سایت «Bold Sky» که گزارش‌های علمی در زمینه مواد غذایی را منتشر می‌کند، در گزارشی بهترین روش‌ها برای پخت ماهی را این‌چنین منتشر کرده است.

پخت ماهی با بخار

این روش سالم‌ترین روش پخت ماهی معرفی شده است، زیرا در این روش نه تنها گوشت ماهی خشک نمی شود، بلکه برای پختن به چربی یا روغن نیازی نیست.

در این روش پخت ماهی با قرار دادن آن در یک سبد فلزی مخصوص پخت با بخار و قرار دادن آن بر روی قابلمه حاوی آب و سپس جوشاندن، انجام می‌شود.

ماهی آب‌پز

آب‌پز کردن ماهی نیز یکی از روش برای پخت سالم ماهی است. در این روش با قرار دادن گوشت ماهی در مایع در حال جوش مانند آب، سوپ یا شیر انجام می‌شود.

در این روش نیازی به استفاده از روغن یا چربی نیست. معمولا با آب‌پز کردن ماهی با دمای پایین، اسیدهای چرب امگا 3 و سایر مواد مغذی موجود در ماهی حفظ می‌شود.

کباب کردن ماهی روی زغال

بسیاری از افراد به منظور دوری جستن از شیوه سرخ کردن با استفاده از چربی و روغن، کباب کردن ماهی روی زغال را ترجیح می‌دهند، اما مطالعات علمی نشان داده است

که این روش به ایجاد ترکیبات مضر به نام آمین‌های هتروسیکل (HAs) و هیدروکربن‌های معطر حلقه‌ای (PAH) منجر می‌شود. چنین ترکیباتی با پوشاندن بافت عضلانی ماهی در پی در معرض قرار گرفتن مستقیم آتش با دمای بالا، تشکیل می‌شوند، لذا برای حفظ سلامتی خود از پختن ماهی روی شعله مستقیم یا ذغال خودداری کنید.

پختن ماهی در فر

این روش یکی از اید‌آل‌ترین روش‌های پخت ماهی است، زیرا در دمایی بالا و با استفاده از اجاق گاز، بدون نیاز به هیچ‌گونه چربی صورت می‌گیرد.

پژوهشی در این زمینه نشان داده که به طور کلی پخت ماهی به این روش باعث بهبود جریان خون در رگ‌ها می‌شود.

پخت ماهی با مایکروویو

طبق مطالعات صورت گرفته روی روش‌های پخت ماهی در مایکروویو در دمای پایین، چنین نتیجه‌گری شده که به حفظ اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی کمک می‌کند.

سرخ کردن ماهی

این روش پخت با استفاده از درجه حرارت بالا و چربی بسیار کم صورت می‌گیرد. سلامتی این روش به کیفیت روغن استفاده شده ارتباط دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم