.
.
.

شرکت اتریشی «روتاکس» فروش موتور‌های پهپاد به سپاه را متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اینکه ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی علیه برخی شخصیت و نهادها حمعهوری اسلامی از جمله صنعت نفت، سپاه پاسداران و شرکت نفتکش این کشور اعمال کرد، شرکت اتریشی «روتکس» (Rotax) فروشنده موتورهای پهپاد به سپاه پاسداران، روز سه شنبه 27 اكتبر اعلام کرد، فروش موتورهای پهپاد به سپاه را متوقف می‌کند.

اقدام شرکت «روتاکس» برای متوقف کردن فروش تجهیزات به سپاه پاسداران در راستای پایبندی این شرکت به تحریم‌های جدید ایالات متحده صورت گرفته است.

پیشتر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هشدار داده بود که هر شرکتی که با نهادهای تحریم شده ایران داد و ستد تجاری بکنند از سوی ایالات متحده آمریکا تحریم خواهند شد.

شركت روتاكس
شركت روتاكس

موتورهای این شرکت اتریشی هنوز هم توسط سپاه پاسداران در تولید پهپادهایی که به شبه نظامیان حوثی یمن برای حمله به مناطق مسکونی شهرهای مرزی سعودی و در داخل یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سپاه پاسداران پیشتر ادعا کرده بود که همه تکنولوژی بکار برده شده در تولید پهپادهای سپاه پاسداران تولید داخلی صنایع نظامی این نهاد است اما اکنون با اعلام ممنوعیت فروش موتورهای پهپاد از سوی شرکت اتریشی «روتاکس» مشخص شد که مهمترین بخش صنعت از خارج وارد می‌شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا شامگاه دوشنبه اعلام کرد، وزارت نفت ایران، شرکت ملی نفت ایران (NIOC) و شرکت ملّی نفتکش ایران (NITC) را در فهرست تحریم‌های ضدتروریستی قرار داده است.

طبق این بیانیه، سردار رستم قاسمی وزیر نفت پیشین جمهوری اسلامی را نیز که در گذشته نامش در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داشت به اتهام همکاری با قاسم سلیمانی فرمانده پیشین سپاه قدس که در حمله پهپهادی آمریکا در عراق کشته شد، در فهرست این تحریم‌ها قرار گرفته است.

علاوه بر این، مقامات ارشد نفتی ایران از جمله بیژن نامدار زنگنه که اخیراً در فروش بنزین به ونزوئلا مشارکت داشتند نیز در فهرست تحریم‌های ضدتروریستی قرار گرفته‌اند.

همچنین رستم قاسمی وزیر نفت پیشین ،علی‌اکبر پورابراهیم که روابط بسیار نزدیکی با زنگنه دارد و محمود معدنی‌پور در فهرست تحریم‌های ضد تروریستی آمریکا قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم